NASA Yeni Uzay İstasyonlarını Tasarlayacak Şirketleri Seçti
NASA Yeni Uzay İstasyonlarını Tasarlayacak Şirketleri Seçti

Geçen hafta NASA, Ticari Alçak Dünya Yörüngesi Hedef Programı’nın bir parçası olarak Uzay Yasası Anlaşmaları’nda 415,6 milyon dolar harcadı. ISS'nin 2024'e kadar faaliyet göstermesi ve muhtemelen 2030'a kadar uzatılması ile uzay ajansı, istasyonun 2020'ler sonrası yer değiştirmelerini planlamak için özel sektöre yöneliyor. NASA'dan yapılan açıklamaya göre, üç şirket - Blue Origin, Northrop Grumman ve Nanoracks - "uzay istasyonlarının ve uzaydaki diğer ticari hedeflerinin tasarımlarını geliştirecek". Bu şirketler, NASA'nın hangisiyle ilerleyeceğini seçmesi için 2025'te planlarını sunacaklar.

Ancak bu durum, uzay ajansı ile Jeff Bezos'un şirketi Blue Origin arasındaki ilişkinin bu yılın başlarında bozulduğu için şaşırtıcıydı. Nisan ayında Bezos, NASA'yı Elon Musk'ın SpaceX'ine için birden fazla sözleşme seçeceği söylediği gerekçesiyle, haksız yere arazi vermekle suçladı ve ABD Devlet Hesap Verebilirlik Ofisi'ne şikayette bulundu. Kararı beklerken, uzay ajansına birçok kişinin onu seçmesi için rüşvet olarak gördüğü şeyi teklif etti. NASA teklifi kabul etmedi ve Blue Origin temyizi kaybetti. Ağustos ortasında NASA'ya dava açtı ve kasım ayında yine temyizi kaybetti. Geçen ay NASA, insanları tekrar Ay'a gönderme misyonunu – tam da Ay'a iniş sözleşmesinin amacı olan görev – 2024'ten 2025'e erteledi, kısmen Blue Origin'in davaları süreci geciktirdiği için.

Son 21 yıldır olduğu gibi, NASA "düşük Dünya yörüngesinde kesintisiz bir ABD varlığını" sürdürmeye çalışıyor. Bu yeni uzay istasyonları, hem hükümet hem de özel sektör için mevcut olacak. NASA'nın bütçe sıkıntıları sık sık bildirildiğinden, ajans onu özel uzay sektörüne açtı. Forbes'a göre ABD'nin şu anda 5.582 uzay odaklı şirketi olmasına rağmen, gerçekten çalışan tasarımlar üretebilecek özel uzay şirketleri çok az ve bu yüzden NASA'nın Blue Origin'i seçmesi şaşırtıcı değil. Aslında Blue Origin, "ticari iş parkı" uzay istasyonu Orbital Reef için planlarını zaten duyurdu.

Nanoracks, 2027'de fırlatılması hedeflenen "Starlab" adlı ticari bir düşük Dünya yörünge hedefi oluşturmak için Voyager Space ve Lockheed Martin ile birlikte çalıştı.

Starlab, 2027 yılına kadar düşük Dünya yörüngesinde olabilir

 

Northrop Grumman'ın şu anda adı açıklanmayan istasyonu, ISS'ye halihazırda kargo sağlayan Cygnus uzay aracından tasarım öğeleri geliştirecek ve yerleştirme istasyonları, mürettebat odaları ve laboratuvarlar ekleyecek.

Northrop Grumman'ın isimsiz ticari uzay hedefi

 

Gizmodo'nun belirttiği gibi, sözleşmelerin duyurusu, NASA'nın Genel Müfettişlik Ofisi'nden ISS'nin sonu ile çalışan ticari varisler arasında potansiyel bir boşluk olduğu konusunda uyarıda bulunan bir rapordan sadece bir hafta sonra geldi. "Ajans, varış noktası stratejisinin ilk aşamasının 2025'te erken tasarım olgunlaşmasını tamamlayacağını tahmin ediyor. Bizim kanaatimize göre, 2025'te erken tasarım olgunlaşmasına ulaşılsa bile - bu başlı başına zorlu bir beklentidir - ticari bir platformun 2030'dan sonrasına kadar hazır olması muhtemel değildir. " diyor raporda. NASA'nın Ticari Mürettebat Programının 2012'de "erken tasarım olgunlaşmasını" tamamlamasından sekiz yıl sonrasına kadar yerden kalkmadığına dikkat çeken rapor şunları ekliyor: "Ticari ortakların NASA'nın mevcut tasarım ve insan tarafından derecelendirilen bir hedef platform oluşturmak gerçekçi değil."

Zaman geçiyor ve görünüşe göre uzayda sürekli insan varlığını sürdürmek için herkesin desteğine ihtiyaç var.

Kaynak:

https://www.iflscience.com/space/nasa-forgives-jeff-bezos-chooses-blue-origin-to-design-new-space-stations/

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum