Curiosity, Mars Güneş Işınlarının Şimdiye Kadarki En Net Görüntüsünü Yakaladı
Bulutların üzerinde parlayan bir ışık huzmesi, tipik bir Dünya anıdır, ancak bu sefer Mars'ta.

Curiosity keşif aracı sadece Mars kayalarını incelemekle kalmıyor, bazen gökyüzüne bakmak için de zaman buluyor. Bu, nadir Mars bulutlarının görüntülerini yakalamasına olanak tanıdı ve Kızıl Gezegenin atmosferi hakkındaki bilgimizi genişletti. 2 Şubat'ta, Mars'ta güneş ışınlarının şimdiye kadar çekilmiş en net görüntüsü olan yukarıdaki görüntü ile ödüllendirildi.

Curiosity, 2021'de navigasyon kameralarını kullanarak bulut araştırmaları gerçekleştirdi. Bilimsel olarak yararlı olsa da, siyah beyaz görüntüler hassas güzelliği yakalama konusunda pek başarılı değil. Bu yıl Curiosity operatörleri, Ocak ayında başlayan ve artık sona yaklaşan bir araştırmada renkli direk kamerasını (MastCam) kullanmayı tercih etti.

Dünya’daki bulutları izlemeye daha çok alışkın olanlar için, görüntü bir aşinalık taşır, ancak Curiosity operatörleri daha fazlasını görebilir. Bu bulutların batan Güneş tarafından aydınlatılmak için ne kadar yüksekte olması gerektiğine dikkat çekiyorlar. Mars'taki sıradan su buzu bulutları 60 kilometrelik bir yüksekliğin üzerine çıkmaz. Jet İtki Laboratuvarı, bunun yerine bu görüntüde parlayanların karbondioksit kristallerinden (kuru buz) oluştuğunu öne sürüyor.

Araştırma, aşağıda görülen ve 27 Ocak'ta fotoğraflanan parıldayan tüy şekli gibi diğer açık bulut görüntülerini yakaladı.

The colors of this feathery cloud, photographed by Curiosity from Gale Crater, reveal the size of the ice crystals within them.

Curiosity tarafından Gale Krateri'nden fotoğraflanan bu tüylü bulutun renkleri, içindeki buz kristallerinin boyutunu ortaya koyuyor. Üstteki görüntü gibi, Curiosity'nin MastCam'i tarafından çekilmiş 28 görüntülük bir serinin bir araya getirilmesiyle oluşturulmuştur.

 

Colorado, Boulder'daki Uzay Bilimleri Enstitüsü'nden Dr. Mark Lemmon, bir açıklamada, "Parlama gördüğümüz yerde, bu, bir bulutun parçacık boyutlarının bulutun her bir bölümündeki komşularıyla aynı olduğu anlamına gelir." dedi. "Renk geçişlerine baktığımızda, bulut genelinde parçacık boyutunun değiştiğini görüyoruz. Bu bize bulutun nasıl geliştiğini ve parçacıklarının boyutunun zaman içinde nasıl değiştiğini anlatıyor."

Mars'ta bulutlar hiçbir zaman yaygın değildir, ancak en sık Mars'ın Güneş'ten en uzak olduğu ekvator bölgelerinde görülürler. Mars, diğer gezegenlere göre çok daha uzun bir yörüngeye sahiptir, dolayısıyla en yakın ve en uzak noktaları arasında önemli bir sıcaklık farkı vardır. Daha yüksek enlemlerde, bu mevsimler tarafından bastırılır, ancak ekvatorun yakınında, varyasyon meteorolojik koşulları yönlendirebilir.

Sonuç olarak Curiosity, her Mars yılında - Dünya'da ise kabaca her iki yılda bir - bulut gözlemleri yapmak için biraz çaba harcar. 2021'de bu, sezonun ilk bulutlarının diğerlerinden çok daha yüksek olduğunun keşfedilmesine yol açtı. Yükseklik, bulutların renk değiştirme biçiminden tahmin edilebilir. Dünya’daki benzer gece bulutları, karanlık gökyüzüne karşı parlar. Güneş kararırken konumu ölçülerek yükseklikleri hesaplanabilir.

Operasyon ekibi, yüksek irtifaların kuru buz kristallerini destekleyecek kadar soğuk olacağından şüpheleniyordu, ancak bunun kadar net bir çekim yapabilmek için tam bir Mars yılı beklemek zorunda kaldı.

A wide angle view of the image at the top, using all 28 MastCam images

28 MastCam görüntüsünün tümünün kullanıldığı, üstteki görüntünün geniş açılı görünümü.

 

Bunun gibi güneş ışınları, yalnızca gün batımından hemen önce veya güneşin doğuşundan hemen sonra, Güneş atmosferin yükseklerindeki bulutları aydınlatırken, diğerleri ise bunların öne çıkmasını sağlayacak kadar diğer ışığı engellediğinde görülebilir. Bu, Dünya'da ve daha çok Mars'ta nadir görülen bir durumdur.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum