NASA ve DARPA, İnsanları Mars'a Fırlatmak İçin Nükleer Roketler Kullanmak İstiyor
İnsanları Mars'a göndermek devasa bir görev, ancak nükleer termal itki teknolojisi bunu kolaylaştırabilir.

NASA ve eksantrik kuzeni DARPA, bir gün astronotları Mars'a fırlatabilecek nükleer enerjili roketleri test etmek için bir araya geliyor. Her şey planlandığı gibi giderse, bu teknolojinin önümüzdeki dört ila beş yıl içinde tanıtıldığını görebiliriz.

Uzay araştırmaları için nükleer roketler geliştirmede ana itici güç zamandır. Teorik olarak, nükleer enerjili roketler, geleneksel roketlerden çok daha hızlı seyahat edebilecek ve böylece astronotların Mars'a ulaşması için gereken süreyi azaltacaktır.

Mars yaklaşık 480 milyon kilometre uzaklıktadır. Saatte yaklaşık 39.600 kilometre hızla seyreden mevcut roketlerle, yolculuk yedi ay kadar sürecektir.

NASA, yaptığı duyuruda nükleer enerjili roketlerin ne kadar hızlı uçabileceği konusunda spekülasyon yapmadı, ancak önceki nükleer itki projeleri, Mars'a sadece 45 günde yolculuk yapabileceklerini öne sürmüştü.

NASA Yöneticisi Bill Nelson, bir açıklamada, "NASA, 2027 gibi kısa bir sürede gelişmiş nükleer termal itki teknolojisini geliştirmek ve göstermek için uzun vadeli ortağımız DARPA ile birlikte çalışacak. Bu yeni teknolojinin yardımıyla, astronotlar derin uzaya her zamankinden daha hızlı gidip gelebilir - Mars'a mürettebatlı görevlere hazırlanmak için büyük bir yetenek." dedi.

NASA Artemis moon missions rocket launch in November 2022,

Kasım 2022'de başlatılan Artemis ay görevleri, NASA'nın Mars'a insan indirmeye yönelik ilk adımı sayılabilir.

 

NASA, 2030'larda bir zamanda insanları Mars'a indirmeyi umuyor. Bu planın bir kısmı, bu on yılın sonuna kadar Ay'a ilk kadını ve ilk siyahi insanı indirmeyi amaçlayan mevcut Artemis Görevini içeriyor. Ay'a "geri dönerek", Mars ve ötesine insan görevleri için neyin gerekli olduğunu daha iyi anlamayı umuyorlar.

DARPA direktörü Dr. Stefanie Tompkins "Uzay alanı, modern ticaret, bilimsel keşif ve ulusal güvenlik için kritik öneme sahiptir. DRACO nükleer termal roket programı aracılığıyla uzay teknolojisinde ileriye dönük ilerlemeler gerçekleştirme yeteneği, malzemenin Ay'a ve nihayetinde insanların Mars'a daha verimli ve hızlı bir şekilde taşınması için gerekli olacaktır." diye ekledi.

Mars'a gelecek mürettebatlı görevler söz konusu olduğunda, ulaşım süresi şu anda büyük bir engeldir. Yolculuk ne kadar uzunsa, risk o kadar yüksektir.

Uzay gemisinde bir şeylerin ters gitme riskinin yanı sıra, astronotlar seyahatleri sırasında büyük miktarlarda kozmik radyasyona maruz kalacaklar. Eve döndüklerinde iletişim gecikmeleri ile sıkışık ve rahatsız koşullarda izole edilecek olan astronotlar üzerinde psikolojik stres konusu da var.

Voyager sondaları ve Cassini gibi uzayın derinliklerine inen bazı uzay araçları, yolculuklarını beslemek için nükleer enerji kullandı. Rus mühendisler ayrıca Mars görevleri amacıyla nükleer roketler geliştirdiklerini ima ettiler. Bununla birlikte, nükleer termal roket fikri, Soğuk Savaş sırasındaki Uzay Yarışı'nın ilk günlerinden beri ortalıkta dolaşmaktadır.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum