Bir Kara Deliğe Çöken Bir Nötron Yıldızı, Bir Hızlı Radyo Patlaması Yaymış Olabilir
2019'daki bir hızlı radyo patlaması ve kütleçekimsel dalga olayı tuhaf bir şekilde bağlantılı gibi görünüyor.

25 Nisan 2019, farklı gök bilimci grupları için heyecan verici bir gündü. İki LIGO dedektöründen biri tarafından yakalanan, bir nötron yıldızı çarpışmasının ikinci kez tespit edilmesi bildirildi. İki buçuk saat sonra, CHIME gözlemevi, radyo dalgalarının çok kısa ve güçlü bir yayını olan bir Hızlı Radyo Patlaması (FRB) yakaladı. Yeni araştırmalar, bu olayların muhtemelen birbirleriyle, ve çok dramatik bir şekilde, ilişkili olduğunu öne sürüyor.

Birleşme, belirli süpernovalar için yıldız evriminin son noktası olan iki nötron yıldızını içeriyordu. Bu dramatik patlamalarda yıldızların çekirdekleri, bir şehirden çok da büyük olmayan bir kürenin içinde, Güneş'ten daha ağır bir şeye sıkıştırılır. İki yıldız birbirine doğru sarmal hareket eder ve sonra bam: Güneş'in 3,4 katı kütleye sahip tek bir cisimde birleşirler.

Bir nötron yıldızından gelen kütleçekimsel dalgaların ilk tespitinden farklı olarak, bu, elektromanyetik bir karşılık yaymadı, dolayısıyla olayla bağlantılı olabilecek hiçbir ışık tespit edilmedi. Araştırmacılar, önce bir nötron yıldızı oluşturduğuna, ancak çok ağır olduğu için kendi ağırlığı altında çökerek bir kara deliğe dönüştüğüne inanıyor. İşte o zaman FRB yayıldı.

Ekip, bu iki olayın tesadüfen yaklaşık aynı zamanlarda ve Dünya'dan aynı uzaklıkta meydana gelme olasılığının yüzde 0,52 olduğunu tahmin ediyor. Yani, kesin olmamakla birlikte, anlattıkları senaryonun gerçekleşmiş olma ihtimali çok yüksek görünüyor.

Bu, tek bir gözlemevinden doğrulanan ilk tespitti ve bu da, geldiği gökyüzü alanını önemli kılıyordu. Kütleçekimsel dalga gözlemevlerinin, kaynağın gökyüzündeki konumunu üçgenlemek için birlikte çalışması gerekir. O sırada sadece birinin açık olması, olayın geniş bir alandan gelmiş olabileceği anlamına geliyordu. FRB'nin konumu, en azından bu alan içinde.

İstatistiksel olarak, nötron yıldızı çarpışmalarından çok daha fazla FRB vardır, dolayısıyla çalışma, tüm FRB'lerin bu olaylarda üretildiği anlamına gelmez. Tekrarlanan FRB'ler, diğer yıldızların yörüngesinde dönen farklı türde bir nötron yıldızından geliyor gibi görünmektedir ve diğer olaylar da bunları üretebilir. Ancak bu çalışmada önerilen ilginç bağlantı daha fazla araştırmaya değer.

Yazarlar makalede, "Önerdiğimiz [kütleçekimsel dalga]-FRB ilişkilendirmemizi daha fazla test etmek için gelecekteki [kütleçekimsel dalga] gözlem çalışmalarıyla eşzamanlı geniş alan radyo gözlemlerini ve bir çoklu dalga boyu muadili için aramalara rehberlik edecek potansiyel ana galaksileri belirlemek için FRB yer belirleme verilerinin kullanılmasını teşvik ediyoruz.” yazdı.

Çalışma Nature Astronomy'de yayınlandı.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum