NASA Uzaya 3 Boyutlu Yazıcı Gönderiyor
NASA, tarihte ilk defa 3 boyutlu yazıcı teknolojisini uzaya göndermeyi planlıyor. 3 boyutlu cisimler artık uzayda da üretilebilecek.

NASA Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) için ilk ticari nitelikteki projeyi gerçekleştirmeyi planlıyor. Made In 3D baskı şirketinin 3 boyutlu yazıcılarının uzaya gönderilmesi için planlar yapılıyor. Made In 3D şirketi Katkı Üretim Tesisi (AMF) çözümlerini uzaya göndermek için NASA ile işbirliğine gitti. Daha önce hiçbir eşine rastlanmayan proje kapsamında, uzayda ilk defa 3 boyutlu ürünler elde edilecek.

Özel yer çekimi ortamında kullanılmak üzere tasarlanan çözüm, dünya üzerinden komuta edilebilecek. Yani Made In 3D, dünyadan verdiği talimatla uzayda 3 boyutlu ürünler yapabilecek. Made In Space Ürün Stratejisi Başkanı Spencer Pitman konuyla ilgili yaptığı açıklamada, uzayda üretilecek ürünlerin AMF müşterilerinin satışına açık olacağını belirtti. Yazıcının uydu ve diğer uzay araçlarına uygun parçalar üreteceğini ifade eden Pitman, elde edilecek parçaların ayrıca üniversite, özel şirketlerin tıbbi araştırmalarında da kullanılacağını vurguladı.

2011 yılında uzayda yapıla parabolik bir uçuşta ağırlıksız bir ortamda, 3D nesnelerin üretebileceğine dair bulgular elde edilmişti. Söz konusu bulgular sonrasında harekete geçilmiş; şirket ile NASA işbirliğine gitmişti. 2014 yılında şirket ISS aracılığıyla 3D yazıcılarının bir örneğini uzaya göndermiş; sonuçlar olumlu olmuştu. Bir bakıma yeni proje kapsamında, uzayda seri olarak 3D nesnelerin üretilmesine tanık olabiliriz. NASA’nın söz konusu proje içerisinde yer almasının ise projeden elde edecekleri para ile doğru orantılı olduğu belirtiliyor.

Nitekim NASA 1 pound maliyetli bir nesneyi üretmek için 10 bin dolarharcayacak. Bu bağlamda, şirket ile aralarında büyük bir para alışverişigerçekleşecek. Uzayda yapılacak herhangi bir baskının 6 bin-30 bin dolar maliyetindeolması bekleniyor.

Tech Crunch'da yer alan habere göre AMF Projesi’nin 22 Mart Salı günü Cygnus Uzay Gemisi’nde başlatılması bekleniyor.

Kaynak
http://shiftdelete.net/nasa-uzaya-3-boyutlu-yazici-gonderiyor-69794

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum