NASA, Mars'a Çarparak İnme Planının Videosunu Yayınladı
Umalım ki Mars'a ilk mürettebatlı görevin inişi için başka fikirleri de vardır.

NASA'nın Jet İtki Laboratory (JPL), Mars'ın yüzeyine çarpmak üzere tasarlanmış, alışılmadık yeni bir tür iniş aracıyla uğraşmakla meşgul. Yeni yayınlanan bir videoda mühendisler, akordeon benzeri iniş aracının yüksek bir kuleden düşürülen bir prototipini gösterdiler - bazı ilginç, zıplayan sonuçlarla.

Deneysel iniş aracı tasarımına SHIELD, Basitleştirilmiş Yüksek Etkili Enerjili İniş Cihazı, adı verilir. Esasen, sert bir inişin şokunu emmek için tasarlanmış, tabanında yay benzeri bir buruşma bölgesi bulunan disk şeklinde bir iniş aracıdır.

Böyle bir iniş aracına neden ihtiyaç duyulduğunu sorabilirsiniz. Ne de olsa NASA, inişi yumuşatmak için paraşütler, hava yastıkları ve jetpack'ler dahil olmak üzere çeşitli teknikler kullanarak, Mars'a dokuz kez başarılı bir şekilde indi. Yani, zarif görünmeyebilir, ancak çarparak iniş, riskli ve maliyetli süreci basitleştirerek Mars'a iniş maliyetini düşürebilir.

JPL'nin SHIELD proje yöneticisi Lou Giersch bir açıklamada, "Milyar dolarlık bir keşif aracını mevcut iniş sistemlerimizle indirme riskini almak istemeyeceğimiz, daha tehlikeli bölgelere gidebileceğimizi düşünüyoruz." dedi. "Belki bir ağ kurmak için bunlardan birkaçını erişilmesi zor farklı konumlara bile indirebiliriz."

Tasarım, Kızıl Gezegenden değerli örneklerin herhangi bir zarar görmeden Dünya'ya geri getirilebileceği yolları gözden geçiren NASA'nın Mars Sample Return programından ilham alıyor.

Tasarımı test etmek için ekip, SHIELD'i 27 metrelik bir kulenin tepesine çıkardı ve iniş aracının dikkat isteyen elektronik aletlerinin zıplamadan sağ çıkıp çıkamayacağını görmek amacıyla düşürdü.

SHIELD, sadece 2 saniyede, saatte 177 kilometre hızla zemine çarptı. Bu, gezegenin ince atmosferinden sürüklenerek yavaşladıktan sonra Mars yüzeyine düşen bir iniş aracının ulaşmasını bekleyebileceğiniz hız civarındadır.

Düşüş tüm göstergelere göre başarılı oldu. SHIELD'in yay benzeri tabanı darbeyi yumuşatmayı ve bir metre kadar havaya fırlatmayı başardı. Çarpmadan kurtulan yerleşik ivmeölçeri, iniş aracının yaklaşık 1 milyon Newton'luk bir kuvvetle çarptığını gösterdi ki bu, kendisine 112 tonluk bir çarpma ile karşılaştırılabilir.

Giersch, "Hasar gören tek donanım, endişelenmediğimiz bazı plastik bileşenlerdi." dedi. “Genel olarak, bu test başarılı oldu!”

Şimdiye kadar, çok iyi. Ekip şimdi, gelecek yıl tasarımlarında ince ayar yapmayı ve bu deneysel tasarımın Mars'a inmek için gerçekten uygun bir yol olup olmayacağını görmeyi bekliyor.

Umalım ki Mars'a ilk mürettebatlı görevin inişi için başka fikirleri de vardır...

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum