James Webb Uzay Teleskobu Tekrar İleri Tarihe Ertelendi
James Webb Uzay Teleskobu Tekrar İleri Tarihe Ertelendi

NASA, James Webb Uzay Teleskobu’nun (JWST) birkaç günlüğüne de olsa tekrar erteleneceğini duyurdu. Yine de bu kötü haber çok daha umut verici şeylerin habercisi. Son birkaç gündür Hubble'ın varisi olan yeni nesil uzay teleskobunun fırlatılması için heyecan duyuluyor. JWST'nin kaldırılıp uzay gözlemevini derin uzaya götürecek Ariane 5 roketinin üzerine taşınmasıyla da heyecan giderek artıyor.

NASA'ya göre "James Webb Uzay Teleskobu ekibi, gözlemevi ve fırlatma aracı sistemi arasında bir iletişim sorunu üzerinde çalışıyor. Bu çalışma fırlatma tarihini 24 Aralık Cuma'dan daha erken bir tarihe erteleyemeyecek.”

NASA, iletişim sorununun artık çözüldüğü, onaylanmış bir lansman tarihi ve saati olduğu haberleriyle geleceğini belirtti. NASA, en geç 17 Aralık Cuma günü daha fazla bilginin yayınlanacağını söyledi. 

JWST, L2 (Lagrange Noktası 2) olarak adlandırılan, uzayda Ay'ın yörüngesinin çok ötesinde ve daha önce herhangi bir insanın gitmediği kadar özel bir konuma yerleştirilecek. Bu, Hubble gibi kolayca düzeltilemeyeceği anlamına gelir, bu nedenle her şeyin en başından mükemmel şekilde çalışması gerekir. Bu sebeple, ne kadar uzun sürerse sürsün her şeyin tam olarak gerektiği gibi çalıştığından emin olmak için bu kadar özen gösteriliyor. 

Uzay gözlemevi, Apollo programı sırasında (1961-68) eski NASA yöneticisi olan James Webb'in adını almıştır. Webb'in, McCarthy yıllarında ABD federal işlerinden gey ve biseksüel bilim adamlarının ve memurların tasfiye edildiği LGBT cadı avına katılımının ortaya çıkmasıyla, isim seçimi şimdi tartışmalı hale geldi. Bu nedenle, tam adı yerine yalnızca JWST olarak anıldığını görebilirsiniz. Birçok gökbilimci, insanlığı geleceğe taşıyacak yeni nesil gözlemevinin daha kapsayıcı bir duruş sergilemesi gerektiğini düşünüyor ve binlerce kişi adını değiştirmek için bir dilekçe imzaladı, ancak NASA şimdiye kadar bunu yapmayı reddetti.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/space/jwst-pushed-back-again-will-its-launch-be-a-christmas-miracle/

 

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum