NASA, James Webb'in Altındaki Homofobik Geçmişin Kanıtlarını Gizlemekle Suçlandı
NASA, James Webb'in Altındaki Homofobik Geçmişin Kanıtlarını Gizlemekle Suçlandı

NASA, astronomi topluluğu tarafından James Webb Uzay Teleskobu'nun (JWST) tartışmalı adlandırılmasıyla ilgili olarak ortaya atılan endişeleri, dahili soruşturmasının kanıtı olarak reddetmekle suçlandı ve Freedom of Information (FOI) üzerinden istek yapan Nature dergisi gazetecisi Alexandra Witze'nin talebi sayesinde yeniden adlandırmama karar süreci gün ışığına çıkarıldı. 

Gökbilimciler tarafından 2021'in başlarında teleskobu yeniden adlandırmak için bir dilekçe başlatıldı ve Webb'in NASA'daki zamanından önce 1950'lerde ve 60'larda Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı rolünde LGBT federal çalışanlarının işten çıkarılmasında suç ortağı olduğunu iddia etti. NASA bir soruşturma başlattı, ancak nihayetinde suçlamaları destekleyecek hiçbir kanıt bulamadığı için adı değiştirmeyeceğini açıkladı.

FOI talebi, 1 Ocak ve 13 Ekim 2021 tarihleri ​​arasında, mevcut NASA yönetiminin Webb NASA şefiyken en az bir eşcinsel çalışanın işten çıkarılmasının farkında olduğunu gösteren bir dizi dahili NASA belgesini ortaya çıkardı.

2015'ten bu yana, Webb'in Dışişleri Bakanlığı'ndaki çalışmasıyla, eşcinsel ve biseksüel bilim insanlarını ve devlet memurlarını cinselliklerinden dolayı ABD federal işlerinden ayrılmaya zorlayan devlet destekli LGBT karşıtı tasfiye olan Lavender Scare olarak bilinen şeyle bağlantı kuran kanıtlar gün ışığına çıktı. 

Binlerce gökbilimci, yeni nesil enstrümanı Amerikan tarihindeki karanlık bir bölümle bağlantılı birinden ayırmak için teleskobun adının gözden geçirilmesini isteyen dilekçeyi imzaladı. Dilekçeye Dr. Chanda Prescod-Weinstein, astrofizikçi Dr. Sarah Tuttle, astronom Dr. Lucianne Walkowicz ve astrofizikçi Dr. Brian Nord önderlik etti.

NASA bir inceleme yapmayı ve bulgularını yayınlamayı kabul etti. Eylül 2021'de NASA, yeni amiral gemisi uzay teleskobunun raporunu veya soruşturması hakkında herhangi bir bilgi yayınlamazken tartışmalı adını koruyacağını duyurdu.

NASA Yöneticisi Bill Nelson, IFLScience'a gönderilen ve sadece birkaç haber kuruluşuyla paylaştığı ancak kamuoyuyla paylaşılmadığı bir açıklamada, "Şu anda James Webb Uzay Teleskobu'nun adını değiştirmeyi garanti eden hiçbir kanıt bulamadık." dedi. IFLScience, bu açıklamayı, incelemenin bulgularını görmek isteyerek takip etti ve NASA'nın Kıdemli Bilim İletişim Sorumlusu Karen Fox'tan şu yanıtı aldı: "Gerçekten rapor edecek hiçbir şeyimiz yok çünkü araştırmamız hiçbir şey bulamadı."

11 Nisan 2021 tarihli bir e-postada, JWST Program Direktör Yardımcısı Dr. Eric Smith, bir NASA çalışanı olan Clifford Norton'un 1963'te denetçileri onun eşcinsel olduğundan şüphelendiği için kovulduğunu öğrendi. Mahkeme işlemlerinde, onu işten atan Bay Garbarini adlı NASA Yetkilisi, onu "çok iyi" işler yapan "yetkin bir çalışan" olarak tanımladı ve onu devam ettirmenin bir yolu olup olmadığını sordu. Garbarini'nin danışmanları, eşcinsel olduğundan şüphelenilen çalışanları işten çıkarmanın “kurum içinde bir gelenek” olduğunu söyledi. Smith'e gönderilen e-posta, bu paragrafın "kulağa oldukça kötü geldiğini" vurguluyor.

FOI ifşaatlarına yanıt olarak, Walkowicz, Prescod-Weinstein, Tuttle ve Nord, NASA'yı Webb'in homofobisini doğrulayan bulguları saklamakla ve uzay ajansının insanları Eylül'de seçtiği ve yapmadığı şeylerle "gaslit" etmekle suçlayan bir bildiri yayınladılar. Ayrıca, Norton'un işten çıkarılmasının Webb'in kendisi tarafından veya yönetici olarak tüm bilgisi dahilinde alınmış bir karar olduğunu belirtiyorlar.

Ayrıca, dahili belgelerin, NASA'nın Webb'in teleskopun adını değiştirmek için geçmişine dayanan birkaç güçlü tavsiye aldığını ve ajansın Eylül ayında açıkladığı ve hem kanıtların öne sürüldüğü hem de NASA tarihçilerinin hala hiçbir kanıt bulunmadığını açıkladığını iddia ediyorlar. 

Açıklamada, "Bir grup bilim insanı olarak, dünyanın önde gelen bilimsel kuruluşlarından birinde gerçek kanıtlardan kaçınmayı derinden rahatsız edici buluyoruz. Dördümüz arasında stajlar, burslar, hibeler, ve NASA projelerinde danışmanlık ve liderlik rolleri. Biz bağımsız gözlemciler değiliz. Bu, ciddi zaman ayırdığımız ve tutkuyla bağlı olduğumuz bir topluluktan gelen zarardır." dedi.

İnternette, insanlar ajansın STEM alanında LGBTQ+ topluluğu üyeleri için ne tür bir örnek oluşturduğu sorusunu tekrar gündeme getiriyor. Sadece birkaç hafta önce NASA, bazılarının LGBTQ+ topluluğuna bir saldırı olarak nitelendirdiği NASA Goddard Enstitüsü'ndeki çalışanların kimliklerine zamirleri dahil etme yeteneğini kaldırdığı için eleştirildi.

Araştırmalar, STEM'deki LGBTQ + kişilerin, cisgender heteroseksüel meslektaşlarına göre profesyonel devalüasyon, dışlanma ve taciz yaşama olasılıklarının hala daha yüksek olduğunu gösteriyor. American Physics Society, 2015 yılında LGBTQ+ fizikçilerinin üçte birinin en yakınlarda kalmasının tavsiye edildiğini ve fizik bölümlerindeki trans işçilerin yüzde 40'ının işyerlerinde yanlış cinsiyete sahip olduğunu bildirdi.

IFLScience, daha fazla yorum ve soru için NASA ile temasa geçti ve bu makale zamanı gelince güncellenecektir.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/space/nasa-accused-of-hiding-evidence-of-homophobic-past-under-james-webb/Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum