NASA, Güneş keşif uydusuna astrofizikçinin adını verdi
NASA, 2018 yılında uzaya fırlatılacak Güneş keşif uydusuna astrofizikçi Eugene Parker'ın adını verdi.

NASA'nın bir uzay aracını Güneş’in dış atmosferine gönderme görevi ilk defa süpersonik güneş rüzgarının varlığını öngören astrofizikçi için yeniden adlandırıldı.

Başlangıçta Solar Probe Plus olarak adlandırılan görev, Chicago Üniversitesi'nden emekli Profesör Eugene Parker'ı onurlandırmak için Parker Solar Probe olan yeni ismine kavuştu. Bu olayla birlikte NASA  ilk kez, yaşayan bir astrofizikçinin ismini bir uzay aracına vermiş oldu.

10 Haziran’da 90 yaşına basacak olan Parker, ilkin 1958 yılında güneş rüzgar kuramını öne sürdü. Sonda, Parker’ın çığır açan makalesinin yanı sıra astrofizikçinin kendi fotoğraflarını da taşıyacak. Parker, haberi öğrendikten sonra Chicago Üniversitesi’ndeki basın konferansında bu görevle ilişkilendirildiği için büyük bir onur duyduğunu belirtti.

2018’deki fırlatmayla birlikte Parker Güneş Sondası daha önce herhangi bir uzay aracından yedi kat daha yakın bir şekilde, Güneş’in yüzeyinin 6.2 milyon kilometre yakınına ulaşmış olacak. 11 santimetre kalınlığındaki karbon kompozit koruma, sondayı 1400° C'ye yaklaşan sıcaklıklardan koruyacak.

Sıcak Gaz

Solar Probe Plus, araştırmacıların Güneş sistemine milyonlarca kilometre uzanan sıcak gaz örtüsü olan Güneş koronasını daha iyi anlamalarına yardımcı olacak verileri toplamak üzere tasarlanmış bir takım araçlarla güneşin atmosferine gönderilecek. Görev için NASA'nın başlıca bilimsel hedefleri, güneş koronasının ısınmasını anlamak ve güneş rüzgarını neyin hızlandıracağını keşfetmek olacak.

Sonda, güneşin manyetik ve elektrik alanlarını ölçüp, güneş korona görüntüsünü aldıktan sonra  güneş rüzgarını nelerin oluşturduğunu inceleyecek. Maryland Baltimore'daki Johns Hopkins Üniversitesi'nde projede görevli bilim adamı Nicola Fox, "Gerçekten de bu cismi gözlemleyebilmek için gidebildiğimiz kadar gittik ve şimdi ziyarette bulunma zamanı" dedi.

NASA, bu gözlemlerin yıldızların fiziği hakkındaki temel soruları yanıtlamasına ve aynı zamanda yeryüzü hava tahminlerini iyileştirmesine yardımcı olacağını umuyor. Güneş patlamaları ve koronal kütle atımı yüklü parçacıkları dünya atmosferine gönderebilir. Bu da kullanım dışı uyduları vurmasına, elektrik santrali kesintilerine ya da uçakların iletişim ve navigasyon sistemlerine müdahale etmesine neden olabilir.

Kaynak
https://www.newscientist.com/article/2133282-nasa-mission-into-suns-atmosphere-named-after-astrophysicist/

0 yorum