NASA Astronotu Rus Uzay Ajansı Başkanını Kızdırdı
NASA Astronotu Rus Uzay Ajansı Başkanını Kızdırdı

Rus uzay ajansı Roscosmos ile NASA arasındaki ilişkilerin, son birkaç hafta içinde biraz bozulduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Özellikle Rosmoscos'un başkanı tarafından yapılan Uluslararası Uzay İstasyonu'nu (ISS) Dünya'ya düşürme tehditleri nedeniyle, OneWeb'in fırlatılmasını fidye için engellemesiyle ve her şeyden önce Rus kuvvetleri tarafından Ukrayna'nın işgaliyle.

Bir kuruluş olarak NASA, gerginlikler sırasında sakin ve kontrollü davranarak ISS ve diğer projeler üzerinde işbirliğini vurguladı. Bununla birlikte, diplomatik olmak zorunda olmayan emekli Amerikalı astronot Scott Kelly, Rosmoscos'un başına, uzay gemilerinin yeniden girişte aldığından daha büyük bir yanıkla yanıt verdi.

Geçen hafta Çarşamba günü, Roscosmos başkanı Dmitry Rogozin, Rus roketlerinden kaldırılan bayrakların videosunu tweetledi.

https://twitter.com/Rogozin/status/1499043075586469900?s=20&t=jBJ63EoWXiCvMeFl64W1pA

 

Rogozin, Twitter'ın çeviri işlevine göre, "Baykonur'daki fırlatıcılar, bazı ülkelerin bayrakları olmadan roketimizin daha güzel görüneceğine karar verdi." Dedi. Cevaplar kapatılınca, uzay gazisi Kelly bir alıntı tweet'inde ona "Dimon, o bayraklar ve getirdikleri dövizler olmadan uzay programınızın hiçbir değeri olmayacak. Belki de bir iş bulabilirsiniz. McDonald's Rusya'da hala varsa." dedi.

 

https://twitter.com/StationCDRKelly/status/1500535435168149504?s=20&t=7-zaTyTLG1z20ckfsUIDQw

 

Eski astronot Garrett Reisman da tweet atarak "Rogozin her zaman bir aptaldı. Ancak şimdi Roskosmos'u gerçekten ölümcül şekilde yaralıyor ve Rusya için kalan birkaç para kaynağından birini bitiriyor. ATM'niz boşken bunu aklınızda bulundurun. Yakında bir tramboline ihtiyacınız olacak." dedi.

Bir Twitter kullanıcısı daha sonra Reisman'ın ISS'deki durum hakkında ne düşündüğünü sordu.

"Son zamanlardaki düşük bütçeli Rogozin fantezi videosuna rağmen pek pratik seçenek yok," diye yanıt verdi, Rus bağlantılı medya tarafından yayınlanan ISS'nin dağıtıldığına dair garip ve belirsiz bir şekilde tehdit edici bir videoya atıfta bulundu. "Her iki tarafın da çekilmesi temelde ISS'nin sona ermesiyle sonuçlanacaktır. Ve ISS olmadan, Roscosmos için geriye ne kaldı?" dedi.

Bu arada, Kelly smaç için Rogozin tarafından engellenmiş görünüyor.Kaynak:

https://www.iflscience.com/space/nasa-astronaut-roasts-head-of-russian-space-agency-with-beautiful-controlled-burn/Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum