ABD’nin Gizemli Uzay Drone'u Rekor Kıran Görevden Sonra Dünya'ya Döndü
ABD’nin Gizemli Uzay Drone'u Rekor Kıran Görevden Sonra Dünya'ya Döndü

Boeing, bir ABD insansız askeri uzay hava aracının yaklaşık iki buçuk yıl yörüngede kaldıktan sonra Cumartesi günü Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'ne iniş yaptığını açıkladı.

Boeing'den yapılan açıklamada, ilk uçuşu 2010 yılında gerçekleşen insansız X-37B mekiğinin uzayda toplam 10 yıldan fazla zaman geçirdiği ve altı görevde toplam 1,3 milyar milden fazla uçtuğu belirtildi.

Uzay operasyonları şefi General Chance Saltzman, "Bu görev, Uzay Kuvvetlerinin uzay araştırmalarında işbirliğine ve Hava Kuvvetleri Departmanı içindeki ve dışındaki ortaklarımız için uzaya düşük maliyetli erişimi genişletmeye odaklandığını vurguluyor" dedi.

Gizlilik içinde fırlatılan X-37B, Boeing ve Lockheed Martin arasındaki bir ortak girişim olan United Launch Alliance tarafından Hava Kuvvetleri için tasarlandı.

Araç 9 metre uzunluğunda, 4,5 metre kanat açıklığına sahip ve güneş panelleri ile çalışıyor.

​Mekiğin Mayıs 2020'deki son fırlatılmasından önce Pentagon, üstleneceği bir dizi bilimsel deneyi hatırlatmıştı.

Ordu, misyonun belirli malzemelerin uzayda nasıl tepki verdiğini test etmek, uzaydaki ortam radyasyonunun bir dizi tohumu nasıl etkilediğini değerlendirmek ve güneş radyasyonunu radyo-elektrik enerjisine dönüştürmek olduğunu söyledi.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum