Nadir Muhteşem Kuyruklu Yıldız Yılın Astronomi Fotoğrafçısı Ödülünü Kazandı
Leonard Kuyruklu Yıldızı'nın başrolde olduğu Kopukluk Olayı, 25 Aralık 2021'de çekildi.

2022 Yılın Astronomi Fotoğrafçısı kazananları açıklandı ve her zaman olduğu gibi muhteşemler. 67 ülkeden üç bini aşkın katılım arasından seçilen Avusturyalı fotoğrafçı Gerald Rhemann, "Kopukluk Olayı" fotoğrafıyla birincilik ödülünün ve 10.000 sterlinlik ödülün sahibi oldu.

İnanılmaz görüntü, Leonard Kuyruklu Yıldızı'nın gaz kuyruğunun kuyruklu yıldızın arkasından koparak güneş rüzgarı tarafından sürüklenmesini gösteriyor. Bu olağanüstü fotoğraf 25 Aralık 2021'de Namibya'da çekildi. Leonard Kuyruklu Yıldızı 2021'in en parlak kuyruklu yıldızıydı ancak bir daha Dünya'dan görünmeyecek. Birincilik ödülü, görüntüden “çok etkilenen” hakemler tarafından oybirliğiyle verildi.

Hakem Melissa Brobby, "Leonard Kuyruklu Yıldızı'nın bu görüntüsünü ilk gördüğümde çok etkilendim. Güneş Sistemimize yeni gelen bir ziyaretçinin bu fotoğrafı çok güzel bir şekilde çekilmiş. Arka plandaki yıldızlar, kuyruklu yıldızın kuyruğuna büyülü bir görünüm kazandırıyor. Bu görüntüye bütün gün bakabilirim." dedi.

Çin'den 14 yaşındaki iki erkek çocuk, "Andromeda Galaksisi: Komşu" resimleri üzerinde birlikte çalışarak Yılın Genç Astronomi Fotoğrafçısı (aşağıda) unvanını kazandı.

Yang Hanwen, "Bence bu fotoğraf en yakın komşumuzun ne kadar muhteşem olduğunu gösteriyor." dedi ve ortağı Zhou Zezhen, "Astrofotoğrafçılığın ana işlevlerinden biri, Evrenin güzelliğini göstererek daha fazla insanı astronomiye aşık etmek." diye ekledi.

Young Photograp[her of the Year winner: Andromeda Galaxy, The Neighbour. Image credit: © Yang Hanwen, Zhou Zezhen

Yılın Genç Fotoğrafçısı kazananı: Andromeda Galaksisi: Komşu. Fotoğraf: © Yang Hanwen, Zhou Zezhen

 

İnsanlar ve Uzay kategorisini "Uluslararası Uzay İstasyonu Huzur Üssünden Geçiyor" ile Amerikalı fotoğrafçı Andrew McCarthy kazandı.

New Crescent Society Direktörü hakem Imad Ahmed, görüntü hakkında şunları söyledi: “Ay'ın antik kayalık genişliği, meraklı ISS için mükemmel bir arka plan görevi görüyor. Bana göre bu, yalnızca insanoğlunun Ay'a olan hayranlığını yakalamakla kalmıyor, aynı zamanda yüzeyine inmenin sonunda bir gün hepimize açık bir fırsat olabileceği bir geleceğe de işaret ediyor.”

People and Space winner: The International Space Station Transiting Tranquility Base. Image credit: © Andrew McCarthy

İnsanlar ve Uzay kazananı: Uluslararası Uzay İstasyonu Huzur Üssünden Geçiyor. Fotoğraf: © Andrew McCarthy

 

Diğer inanılmaz kazananlarda ve yüksek övgüye sahip girişlerde auroralar, bulutsular, yıldızlar ve çok daha fazlası yer aldı.

Highly Commended Aurorae: Winged Aurora. Image credit: © Akexander Stepanenko

Yüksek Övgüye Sahip Aurora: Kanatlı Aurora. Fotoğraf: © Alexander Stepanenko

 

What a Flaming Star! Imagecredit: © Martin Cohen

Ne Yanan Yıldız! Fotoğraf: © Martin Cohen

 

Sir Patrick Moore En İyi Yeni Gelen Ödülü'nü, Şubat 2021'de çekilen, Sichuan Çin'deki en yüksek zirve olan Minya Konka Dağı üzerinde yükselen Samanyolu görüntüsüyle Lun Deng kazandı.

Sir Patrick Moore Prize for Best Newcomer: The Milky Way Bridge Across Big Snowy Mountains. Image credit: © Lun Deng

Sir Patrick Moore En İyi Yeni Gelen Ödülü: Büyük Karlı Dağlar Üstünde Samanyolu Köprüsü. Fotoğraf: © Lun Deng

 

Tüm bu muhteşem fotoğraflar ve daha fazlası, 17 Eylül'den itibaren Londra'daki Greenwich Kraliyet Gözlemevi'nde sergilenecek.

Kazananların tüm listesini buradan inceleyin.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum