Uzmanlar Uyarıyor! Gelecekteki Pandemilere 'Tehlikeli Derecede' Hazırlıksızız
Uzmanlar Uyarıyor! Gelecekteki Pandemilere 'Tehlikeli Derecede' Hazırlıksızız

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC), üç yıl önce vuran ve dünya çapında 6 milyondan fazla insanı öldüren COVID-19 krizinin ardından dünyanın gelecekteki salgınlara "tehlikeli bir şekilde hazırlıksız" olduğu konusunda uyardı.

İnsani yardım kuruluşu yayınladığı Dünya Afetler Raporunda "birçok ülkenin" COVID-19'a hazırlıklı olmadığını ve "tüm ülkelerin gelecekteki salgınlara tehlikeli bir şekilde hazırlıksız kaldığını" söyledi.

IFRC, yalnızca hastalık salgınlarına karşı değil, aynı zamanda iklim ve hava durumuyla ilgili felaketlere karşı uyarıda bulunurken, ülkelere "dünyamız giderek daha tehlikeli hale geldiği için şimdi hazırlanmaya başlaması gerektiğini" söyledi.

IFRC genel sekreteri Jagan Chapagain yaptığı açıklamada, "COVID-19 salgını, küresel toplumun bir sonraki sağlık krizine hazırlanması için bir uyandırma çağrısı olmalıdır." dedi.

Chapagain, "Dünya liderlerine tavsiyelerimiz ise güven inşa etmek, eşitsizlikle mücadele etmek ve hayat kurtarıcı işler yapmak için yerel aktörler ve topluluklardan yararlanmak etrafında toplanıyor."

"Bir sonraki salgın kapıda olabilir; COVID-19 deneyimi hazırlıklı olma yolundaki adımlarımızı hızlandırmayacaksa, ne hızlandıracak?" diye sordu.

Johns Hopkins Üniversitesi tarafından derlenen en son verilere göre, pandemi 2020'nin başlarında başladığından beri dünya çapında 6,8 milyondan fazla kişi COVID-19'dan öldü.

IFRC raporunda, bunun tarihteki herhangi bir deprem, kuraklık veya kasırganın yol açtığı ölümlerden daha fazla olduğunu söyledi.

Dünyanın en büyük afet müdahale ağı raporda, bu yılın sonuna kadar her ülkenin pandemiye hazırlık planlarını güncellemesi gerektiğini ve "ilgili mevzuatın da güncellenmesi gerekip gerekmediğini görmek için gözden geçirmesi gerektiğini" söyledi.

Raporda, pandemi hazırlık planlarının hakkaniyeti, güveni ve yerel eylemi güçlendirecek somut önlemleri içermesi gerektiğini de vurguluyor.

Rapora göre 2024 yılına kadar tüm ülkeler yeni bir anlaşmayı ve revize edilmiş Uluslararası Sağlık Tüzüklerini kabul etmelidir.

Rapor ayrıca 2025 yılına kadar ülkelerin yerel sağlık finansmanını gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 1'i kadar ve küresel sağlık finansmanını yılda en az 15 milyar ABD Doları artırması gerektiğini tavsiye ediyor.

Chapagain raporda, "COVID-19, yeni zorluklar sunan yeni bir virüs olsa da pandeminin etkilerini hafifletebilecek sayısız ortak önlem ve yaklaşım var." diyor.

"Hükümetler, topluluk düzeyinde acil durum hazırlıklarına çok daha fazla yatırım yapabilirdi."

"Aynı hataları tekrarlamamamız için bu salgından alınan kritik dersler ulusal yasalara, politikalara, bütçelere ve eylemlere yerleştirilmelidir" diye devam etti.

Bu makale Business Insider’ da yayınlandı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum