Mutfak robotundan grafen üretildi
Bilim insanları karbon atomlarının bal peteği şeklinde ve bir atom kalınlığında bir araya gelmesi ile oluşan grafen maddesini mutfak robotuyla elde edebildiklerini açıkladı.

Olağanüstü özelliklere sahip bir madde olan ve endüstriyel anlamda çığır açabileceğine inanılan grafen çelikten 100 kat daha güçlü, ince ve esnek bir madde.

İletkenliği bakırdan daha fazla ve plastiğin içine yüzde 1 oranında karıştırıldığında plastiği elektrik iletken hale getiriyor.

Grafenin elektronik alanındaki silikonun yerine geçebileceği düşünülüyor.

Bunun yanı sıra su ıslahı, petrol sızıntısı temizliği ve hatta çok daha ince kondom üretebilmek konusunda da faydası dokunabileceği düşünülüyor.

Bilim insanları bir süredir bu olağanüstü maddeden büyük miktarlarda ve defosuz üretim yapabilmenin yollarını arıyor.

İrlanda ve İngiltere'den bilim insanlarının oluşturduğu ekip grafen elde edebilmek için kurşun kalemlerde kullanılan grafit tozunu mutfak robotuna döküp ardından su ve bulaşık deterjanı ekleyerek yüksek devirde karıştırdı. Bu deneyin sonuçlar Nature Materials dergisinde yayınlandı.

Grafit aslında gündelik hayatımızda kullandığımız çok basit bir eşyada bulunuyor: Kurşun kalemde.

Kurşun kalemlerdeki kurşunu üretmek için kille karıştırılan grafit, grafen tabakalarının üst üste binmesinden oluşuyor.

Trinity College of Dublin'den Jonathan Coleman ve meslektaşları birçok laboratuvar mikserini ve sıradan mutfak mikserini bu olağanüstü malzemeyi üretebilmek için denemişler.

Evde denemeyin

Ekip, bir solüsyon içinde hızlı bir şekilde dönen bir aletin kırpma etkisinin, ince grafiti oluşturan grafen tabakalarını iki boyutlu yapılarına zarar vermeden birbirinden ayırmaya yetecek yoğunlukta olduğunu göstermişler.

Elbetteki bu deney evde denemeniz için değil.

Gereken bulaşık deterjanı miktarı bir dizi farklı faktöre bağlı olarak belirleniyor ve daha sonra grafen içeren o siyah sıvının ayrıştırılması gerekiyor.

Fakat araştırmacılar çalışmalarının grafeni ticari üretimde kullanma yolunda "önemli bir adım" olarak nitelendiriyor.

Araştırmacılar süreci hızlandırabilmek için Birleşik Krallık firması Thomas Swan için çalışmaya başlamış, amaçları yıl sonuna kadar her gün bir kilogram grafen üretebilecek bir pilot tesisat kurabilmek.

2010 yılında Manchester Üniversitesi araştırmacısı Andre Geim ve Konstantin Novoselov grafeni bularak Nobel ödülü kazandılar. İki bilim insanının grafitten grafen katmanlarını grafitten soyma yolu yapışkan bant kullanmaktı.

Şu anda grafen, kimyasal buhar çöktürme yöntemiyle atom atom üretiliyor. Her ne kadar bu yöntemle metre ölçülerinde grafen tabakaları üretmek söz konusu olsa da, tabakalarda defolar meydana gelebiliyor bu da malzemenin kalitesini düşürebiliyor.

Kaynak: BBC Türkçe

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum