Muhteşem Solar Orbiter Görüntülerinde Merkür'ün Güneşi Geçişini İzleyin
Görev ekibi bu olayı uzay aracının cihazlarını daha iyi kalibre etmek için kullandı.

3 Ocak 2023'te Solar Orbiter, Merkür geçişine tanık oldu. Güneş sistemimizin en küçük ve en içteki gezegeni, Avrupa Uzay Ajansı ve NASA arasındaki bir iş birliği olan uzay görevinin bakış açısından Güneş'in önündeydi. Araştırmacılar bu fırsatı araçtaki tüm cihazları kontrol etmede kullandı.

A portion of the solar disk is seen here with sun spots clearly visible. Mercury is nothing more than a small dot moving across it

Merkür gezegeninin güneş diski boyunca (ortadan sola) hareket ettiği görülebilir. ESA & NASA/Solar Orbiter/PHI Ekibi

 

Merkür, güneş diskine karşı tamamen karanlıktır, bu nedenle ideal bir cihaz ondan herhangi bir sinyal almamalıdır. Bununla birlikte, Solar Orbiter'daki gerçek olanlar alır ve ekip bunları nokta dağılım fonksiyonu olarak bilinen bir niceliği ölçmek için kullanabilir. Bu ne kadar iyi bilinirse, bilim insanlarının Solar Orbiter'dan elde edebileceği veriler o kadar iyi olur.

ESA'da Solar Orbiter Proje Bilimcisi Daniel Müller, bir açıklamada, "Bu, görüş alanınızdan geçen onaylı bir siyah cisim." dedi.

 

Polarimetrik ve Heliosismik Görüntüleyici (PHI), Merkür'ün Güneş boyunca hareket etmesini yakaladı. Ekstrem Ultraviyole Görüntüleyici (EUI), diskin ötesine ve güneş atmosferindeki plazma boyunca hareket ettiğini gördü. Koronal Ortamın Spektral Görüntülemesi (SPICE), atmosferde farklı yerlerdeki farklı elementleri (neon, karbon, hidrojen ve oksijen) izleyen Güneş'in dört özel dalga boyuna baktı.

Fransa'daki Institut d'Astrophysique Spatiale'den, şu anda ESA'da geçici görev yapan SPICE yardımcı proje bilimcisi Dr. Miho Janvier, "Bu sadece Merkür'ün Güneş'in önünden geçişine değil, atmosferin farklı katmanlarının önünden geçişine bakmaktır." diye açıklıyor.

Solar Orbiter harika bilimler yapmaya devam ediyor ve sonunda Güneş'in kutup bölgelerini gözlemleyen ilk görev olacak.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum