Milli Muharip Uçağımız Kaan: Türkiye’nin Gökyüzündeki Gururu
Milli Muharip Uçağımız Kaan: Türkiye’nin Gökyüzündeki Gururu

Türkiye, havacılık ve uzay sanayisinde son yıllarda önemli adımlar attı. Bunlardan en dikkat çekeni, Türk Havacılık Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen ve 21 Şubat 2024 tarihinde ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştiren milli muharip uçağımız Kaan oldu. Kaan, Türkiye’nin 5. nesil savaş uçağına sahip olma hedefinin somut bir göstergesi olarak, hem ulusal hem de uluslararası alanda büyük ilgi ve takdir topladı. Peki, Kaan’ın özellikleri nelerdir? Kaan nasıl geliştirildi? Kaan, Türkiye’nin savunma sanayisi ve güvenliği için ne anlam ifade ediyor?

Kaan'ın Geliştirilme Süreci

Kaan’ın geliştirilmesi, Türkiye’nin 2020’li yılların sonunda seri üretim aşamasına getirmeyi planladığı Milli Muharip Uçak (MMU) projesinin bir parçasıdır. MMU projesi, 2013 yılında TUSAŞ ile Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) arasında imzalanan bir protokolle başlatıldı.Projenin amacı, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığının envanterinden 2030’lu yıllardan itibaren kademeli olarak devreden çıkartılması düşünülen F-16 uçaklarının yerini alacak, milli ve özgün bir savaş uçağı geliştirmekti.

MMU projesi, TUSAŞ’ın ana yükleniciliğinde, SSB’nin koordinasyonunda ve Türk Silahlı Kuvvetleri, Savunma Sanayii Müsteşarlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu, üniversiteler, araştırma enstitüleri ve savunma sanayii firmalarının katılımıyla yürütülmektedir.

MMU projesi, dört ana aşamadan oluşmaktadır: Ön tasarım, kritik tasarım, uçuş testleri ve seri üretim. Ön tasarım aşaması, 2019 yılında tamamlanmış ve Kaan’ın ilk prototipi ortaya çıkmıştır. Kritik tasarım aşaması, 2020-2022 yılları arasında sürdürülmüş ve Kaan’ın uçuşa hazır hale getirilmesi için gerekli çalışmalar yapılmıştır. Uçuş testleri aşaması, 2023 yılında başlamış ve 21 Şubat 2024 tarihinde Kaan’ın ilk uçuşu gerçekleştirildi. Seri üretim aşaması ise 2024 yılında başlayacak ve 2030 yılına kadar devam edecektir. Bu süreçte, toplam 250 adet Kaan üretilmesi planlanmaktadır.

Kaan’ın Özellikleri

Kaan, tasarım ve imalatıyla tamamen milli olan, çift motorlu, düşük görünürlük, sensör füzyonu, hava-hava ve havadan-yere hakimiyetlerde üstün özellikleri bulunan beşinci nesil jet muharip uçağı. Kaan’ın kanat açıklığı 14, yüksekliği 6, uzunluğu ise 21 metredir. Kokpiti ise tek kişiliktir. Kaan, maksimum 55 bin fite kadar çıkabilecek ve 40 bin fitte sesten 1,8 kat hızlı uçabilecektir. Kaan’ın çift motoru, yüksek manevra kabiliyeti, radara düşük görünürlüğü, gövde içi silah taşıyabilmesi ve elektronik harp kabiliyeti de dikkat çeken özelliklerindendir.

Kaan, her türlü hava-hava ve hava-yer hedeflerine stratejik taarruz imkanı sağlayacak, yüksek hava muharebe menzili ve süpersonik hızda hassas ve tam vuruş özellikleri ile fark yaratacak. Kaan’ın kokpit tasarımı, 5. nesil savaş uçaklarının sahip olması gereken kabiliyet ve donanımlar gözetilerek pilotun iş yükünü en aza indirgemeye yönelik olarak olgunlaştırılmıştır. Tasarım sürecinde pilotun içinde bulunduğu fiziksel, bilişsel ve çevresel faktörler göz önünde bulundurularak pilot durumsal farkındalığını artıracak bir kokpit ortamı geliştirildi.

Kaan'ın Ülkemiz İçin Önemi 

Kaan, Türkiye’nin savunma sanayisi ve güvenliği için büyük bir önem taşımaktadır. Kaan, Türkiye’nin kendi savaş uçağını geliştirme ve üretme kabiliyetini gösteren bir milli gurur kaynağıdır. Kaan, Türkiye’nin dışa bağımlılığını azaltacak, yerli ve milli sanayinin gelişmesine katkı sağlayacak, savunma sanayii ihracatına ivme kazandıracak ve Türkiye’nin bölgesel ve küresel gücünü artıracaktır.

Kaan, aynı zamanda Türkiye’nin 5. nesil savaş uçağına sahip olan dünyadaki sayılı ülkelerden biri olmasını sağlayacaktır. 5. nesil savaş uçakları, 4. nesil savaş uçaklarına göre çok daha gelişmiş teknoloji ve kabiliyetlere sahiptir. 5. nesil savaş uçakları, düşük görünürlük, süpersonik seyir, gelişmiş aviyonik, sensör füzyonu, ağ merkezli harp, entegre silah sistemleri gibi özelliklerle donatılmıştır. Bu özellikler, 5. nesil savaş uçaklarının hem hava-hava hem de hava-yer muharebelerinde rakiplerine karşı büyük bir üstünlük sağlamaktadır. Bu nedenle, Kaan, Türkiye’nin hava sahasını koruma, bölgesel ve küresel çıkarlarını savunma ve müttefiklerine destek verme konusunda önemli bir rol oynayacaktır.

Yazımın sonuna gelirken milli muharip uçağımız Kaan’ın geliştirilmesinde emeği geçen tüm bilim insanlarımıza ve mühendislerimize teşekkür etmek isterim. Kaan, Türkiye’nin havacılık ve uzay sanayisindeki vizyonunu, yetkinliğini ve bağımsızlığını gösteren bir milli gurur kaynağıdır. Kaan’ın ortaya çıkmasında katkısı olan herkese minnettarız. Bu proje, Türkiye’nin savunma sanayisi ve güvenliği için büyük bir önem taşımaktadır. Kaan, Türkiye’nin hava sahasını koruma, bölgesel ve küresel çıkarlarını savunma ve müttefiklerine destek verme konusunda önemli bir rol oynayacaktır. Kaan, Türkiye’nin 5. nesil savaş uçağına sahip olan dünyadaki sayılı ülkelerden biri olmasını sağlayacaktır. Kaan, Türkiye’nin geleceğine ışık tutacaktır.

KAYNAKÇA

1. https://www.sondakika.com/politika/haber-ulastirma-bakani-milli-muharip-ucagimiz-kaan-in-ucusu-turkiye-nin-geldigi-noktayi-gosteriyor-16875615/

2. https://www.ahaber.com.tr/gundem/2024/02/21/kaan-ilk-ucusunu-gerceklestirdi-iste-mavi-gogus-son-bekcisi-olan-milli-muharip-ucagi-kaanin-ozellikleri

3. https://haberturk.com/milli-muharip-ucak-kaan-ilk-ucusunu-gerceklestirdi-kaan-ozellikleri-neler-kacinci-nesil-savas-ucagi-insansiz-mi-3663111-ekonomi 

 

Eren Akdeniz
Fırat Üniversitesi - Fizik Öğrencisi

0 yorum