Mars Şehirleri Bir Gün Patates ve Tozdan İnşa Edilebilir
Yeni "StarCrete" sadece kısmen patates değil, aynı zamanda ev fırınında da yapılabilir.

Birleşik Krallık'taki bilim insanları, bir gün Güneş Sistemi'nin başka yerlerinde yerleşim yerleri inşa etmek için kullanılabilecek yeni bir beton türü geliştirdiler. Patates nişastasını Mars veya Ay'ın tozunu simüle eden malzemeyle birleştirerek, normal betondan çok daha güçlü bir şey yarattılar.

Mars tozundan yapılan bu "StarCrete", normal betonun iki katından fazla olan 72 megapaskal (MPa) basınç dayanımına sahip. Malzeme sahte Ay tozu ile yapıldığında daha da güçlendi ve 91 Mpa'ya ulaştı.

Manchester Üniversitesi'nden ekip, Dünya'dan çok az ekstra malzeme getirilmesini gerektiren, Ay ve Mars'ta yerel kaynaklarla nasıl beton yapılacağı üzerinde çalışıyor. Daha önceki çalışmaları, astronotların kan veya idrarından beton yapılabileceğini göstermişti. Geleceğin kaşiflerinin iyiliği için şimdi patateslere geçtiler.

Future Biomanufacturing Research Hub'da Araştırma Görevlisi olan proje lideri Dr. Aled Roberts, bir açıklamada, "Astronotlar için gıda olarak nişasta üreteceğimiz için, buna insan kanı yerine bağlayıcı bir madde olarak bakmak mantıklıydı. Ayrıca, mevcut bina teknolojilerinin hala uzun yıllara dayanan bir gelişmeye ihtiyacı var ve önemli miktarda enerji ve ek ağır işleme ekipmanı gerektiriyor ki bunların tümü bir göreve maliyet ve karmaşıklık katıyor. StarCrete bunların hiçbirine ihtiyaç duymuyor ve bu nedenle görevi basitleştiriyor, daha ucuz ve daha uygulanabilir hale getiriyor." dedi.

Yine de dikkate alınan tek şey bu değil. Robert, "Zaten, astronotlar muhtemelen kabuk ve idrardan yapılmış evlerde yaşamak istemezler!" diye ekledi.

A sample of the incredibly strong StarCrete. Image Credit: Aled Roberts

İnanılmaz derecede güçlü StarCrete'in bir örneği.

 

Astronotların ürettiği ve onu daha da güçlendirebilecek başka bir şey daha var: gözyaşlarında bulunan bir tuz olan magnezyum klorür. Ancak eğer gelecek Mars şehirleri uzay yolcularının gerçek kanı, teri ve gözyaşları üzerine inşa edilecek gibi gelmeye başladıysa, merak etmeyin, magnezyum klorür normalde Mars yüzeyinde bulunur.

Ekip, 213 tuğla yapmak için 25 kilogram suyu alınmış patates nişastasının gerekli olduğunu tahmin ediyor. Ortalama üç yatak odalı bir ev inşa edecek olsaydınız, bunun yaklaşık 35 katına ihtiyacınız olurdu. Roberts ve ekibi, StartCrete'i yalnızca uzay için değil, aynı zamanda betona daha yeşil bir alternatif olabileceğinden Dünya'da potansiyel kullanım için de geliştirmek üzere DeakinBio adlı bir girişim oluşturdu.

Bu yaygın malzemenin üretimi, karbondioksit emisyonlarının yüzde 8'inden sorumludur. Bu, onu üretmek için gereken yüksek sıcaklıklardan kaynaklanmaktadır. StarCrete, normal bir fırında veya hatta bir mikrodalgada yapılabilir, bu da onu daha enerji verimli hale getirir.

Çalışma Open Engineering dergisinde yayınlandı.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum