Mars Gök Taşındaki Organik Moleküller Yaşam Tarafından Oluşturulmadı
Mars Gök Taşındaki Organik Moleküller Yaşam Tarafından Oluşturulmadı

Yeni bir analiz, Mars'tan Dünya'ya uçan en eski gök taşı üzerinde bulunan organik moleküllerin, su ve kayalar arasındaki etkileşimin bir ürünü olduğunu gösterdi. Bu bulgular, Kızıl Gezegenin oluşum yıllarında jeokimyasal aktiviteye bir pencere açıyor. 

Science dergisinde yayınlanan çalışma, 1984 yılında Antarktika'da keşfedilen Allan Hills 84001 gök taşının oluştuğu 4 milyar yıl öncesine geri dönüyor. Ekip, bu değerli örneğin mineralojisine nano ölçekte baktı ve organiklerin, bazalt kayalarının hidrotermal suya maruz kalmasıyla ilgili reaksiyonlar sonucu oluştuğu sonucuna vardı.

Carnegie Bilim Enstitüsü'nden baş yazar Andrew Steele yaptığı açıklamada, "Gök taşı minerallerinin kökenini analiz etmek, hem Dünya tarihinin başlarında meydana gelen jeokimyasal süreçleri hem de Mars'ın yaşanabilirlik potansiyelini ortaya çıkarmak için bir pencere görevi görebilir" dedi.

Örnek, organik moleküllerin oluşumunda iş başında olan iki mekanizmayı göstermektedir. İlk jeokimyasal süreç serpantinleşme olarak adlandırılır. Dolaşımdaki su, demir ya da magnezyum açısından zengin magmatik kayalarla etkileşime girdiğinde olur. Serpantinleşme kimyasal bileşimlerini değiştirir ve hidrojen açığa çıkarır.

İkinci işleme karbonizasyon denir. Bu durumda, kayalarla etkileşime giren ve karbonat minerallerinin oluşumuna yol açan karbon dioksit açısından zengin hafif asidik sudur. Analize dayanarak, bu iki sürecin aynı anda mı yoksa art arda mı gerçekleştiği açık değildir. Bu süreçler daha önce Mars'ta gözlemlenmişti, ancak aynı kayada ilk kez birleşik etkileri bulundu.

Steele, "Bu tür biyolojik olmayan, jeolojik reaksiyonlar, yaşamın evrimleşebileceği bir organik karbon bileşikleri havuzundan sorumludur ve Mars'ta geçmiş yaşamın kanıtlarını ararken dikkate alınması gereken bir arka plan sinyalini temsil eder. Ayrıca, bu reaksiyonlar eski Mars'ta meydana geldiyse, eski Dünya'da da olmuş olmalı ve muhtemelen Satürn'ün ayı Enceladus'un sonuçlarını da açıklayabilir. Bu tür organik sentez için gerekli olan tek şey, magmatik kayalardan süzülmek üzere çözünmüş karbon dioksit içeren bir tuzlu sudur. Mars'ta yaşam arayışı sadece "yalnız mıyız?" sorusunu yanıtlama girişimi değil, aynı zamanda erken Dünya ortamlarıyla da ilgilidir ve "biz nereden geldik?" sorusunu ele alır.” dedi.

Mars'ta yaşam arayışı büyüleyici olmaya devam ediyor. Önümüzdeki on yıl içinde geziciler tarafından toplanan örneklerin geri dönüşünün, meteorları inceleyerek elde edilen bilgi zenginliğine daha da fazla katkıda bulunması bekleniyor.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/space/organic-molecules-in-martian-meteorite-were-not-formed-by-life-study-finds/

 

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum