Laboratuvarda İlk Kez 'Yapay Tavuk Eti' Üretildi
Laboratuvar ortamında yapay et üretimi çok da yeni bir oluşum değil. Önceki denemelerde dünyanın belki de en pahalı köftesi yapılabilmişti. Şimdi ise sıra tavuk ve ördekte.

Memphis Meat, etin sahip olabileceği tat, şekil ve besleyiciliği göz önünde bulundurarak hayvanları öldürmeden yapay et üretmeye çalışan başarılı bir biyoteknoloji şirketidir. Daha önce dana eti tadında köfteler üretmeyi başaran şirket, benzer teknikleri kullanarak kuşlardan kendini tekrar yenileyebilen kök hücreler aldılar ve biyoreaktör tanklara yerleştirdiler. Ardından şeker ve mineral çözeltileri de eklenerek birkaç hafta içerisinde yenmeye hazır hale gelen beyaz et teste sunuldu.

Yapay eti test ettikten sonra The Telegraph’e konuşan Good Food Institute şirketinden Emily Byrd’e göre, ördek eti zengin, sulu ve iştah açıcıydı. Ağızda bıraktığı hissin mükemmel derecede olduğunu belirten Byrd, test ettiği etin hayatında yediği en iyi ördek olduğunu ve gezegenimiz için atılabilecek en iyi adımlardan biri olduğunu ekledi. Aynı şekilde tavuk etini de deneyen Byrd, doğal ortamda yetişmiş bir tavuktan ayırt edilemeyeceğini belirtiyor.

Memphis Meat’in CEO’su ve kurucularından olan Dr. Uma Valeti, hayvan yetiştirmeye gerek kalmadan tavuk ve ördek eti üretebilmenin heyecan verici olduğunu ve temiz et hareketinde tarihi bir adım olduğunu belirtiyor. Amerika’da en çok tüketilen protein bazlı ürünlerin başında, kişi başına yılda yaklaşık 40 kg ile tavuk geliyor ve yenilebilen evcil hayvan pazarının 90 milyar dolar gibi büyük bir bölümünü oluşturuyor. Rakamlar göz önüne alındığında, yapay et üretiminin gelecek yıllarda en büyük global endüstrilerden biri olacağına kesin gözüyle bakılabilir.

(Görsel 1)

Yapay et üretme yollarını araştırmanın ve geliştirmenin, geleneksel et üretimine katkıda bulunmasının yanı sıra birçok farklı sebebi bulunmaktadır. Dünya üzerinde ekilebilir alanların %70’inin sadece hayvancılık sektörüne ayrılması, yenilebilir çiftlik hayvanı yetiştirmenin her yıl ortalama 2,4 milyar ton karbondioksit emisyonuna ve bu hayvanların dışkılarının yıllık en az 100 milyon ton metan gazı emisyonuna sebep olduğu dikkate alındığında, yapay et üretiminin doğamız ve gezegenimiz için ne denli önemli olduğu bir kez daha ortaya çıkmaktadır. Milyarlarca hayvanın sadece tüketilebilmesi için doğal olmayan ortamlarda sağlıksız ve birçok deneysel süreçten geçirilmeleri ise işin farklı bir boyutunu oluşturuyor. Yapay et üretmek için bir hayvanı öldürmek gerekmiyor, ayrıca sadece bir hayvandan alınan tek bir kök hücre laboratuvar ortamında 40 milyar hücreye bölünerek kas ve yağ hücrelerine ayrılabiliyor.

Şimdilik fazlasıyla pahalı olan yapay et üretimi sürecinin önümüzdeki 5-10 yıl da ticari olarak insanlara sunulması bekleniyor. PLOS-One dergisinde yayınlanan bir ankette, katılımcıların %65’i yapay eti denemek istediklerini belirttiler.

Peki, siz de onlardan biri misiniz?

Makale, http://www.iflscience.com/technology/worlds-first-labgrown-chicken-has-been-tasted-and-apparently-its-delicious/ çevirisine dayanmaktadır.  

Kapak Görseli: http://cdn.iflscience.com/images/d7560b80-f839-5a52-8575-bdc4b2a4a0cb/content-1489666087-chicken-2.jpg
Görsel 1: https://i.kinja-img.com/gawker-media/image/upload/1375900978169133965.jpg

Mehmet YAR
İngilizce Öğretmeni / Eskişehir -

0 yorum