Küresel ısınma göstergeleri rekor seviyede
Dünya yüzeyindeki ısı seviyesinin en yüksek, Kuzey Buz Denizi'ndeki buz miktarının ise düşük seviyede olduğu belirtildi.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) bilim insanları, iklim değişikliğinin ana göstergeleri arasında yer alan, Kuzey Buz Denizi'nde buzullardaki erimenin rekor düzeyde olduğunu açıkladı.

NASA'dan yapılan açıklamada, dünyada sıcaklık ölçümlerinin 1880 yılından bu yana kayıt altına alınmaya başlandığı hatırlatıldı ve 2016'nın ilk yarısının aylık bazda en yüksek sıcaklıkların ölçüldüğü dönem olduğu belirtildi. 

Açıklamada, dünyada ortalama sıcaklığın, 1800'lü yıllarının son dönemine göre 1,3 derece arttığı, Kuzey Buz Denizi'nde buzullarda 1970 yılından bu yana, her 10 yılda yüzde 13,4'lük bir azalma kaydedildiği ifade edildi.

NASA bulgularının, küresel verilerin ve uydu görüntülerinin analizine dayandırıldığı belirtilen açıklamada, hava sıcaklıklarındaki artışın yıllar öncesinden başladığına dikkati çekildi.

Bilim adamı Gavin Schmidt, Pasifik'teki okyanus yüzey sularının ısısındaki büyük değişimler, bunların yol açtığı atmosferik olayların genel adı olan El Nino'nun, bu sene rekor sıcaklıklara sebep olduğunu söyledi.

Deniz buzulları araştırmacısı Walt Meier da "Kuzey Buz Denizi'ndeki son 6 aylık rekor sıcaklık, denizdeki buz seviyesinin en düşük düzeylere inmesine sebep oldu." diye konuştu.

NASA, Buz Köprüsü Operasyonu çerçevesinde özel uçaklarla kutuplarda buz tabakalarındaki değişimleri takip edeceğini açıkladı.

AA

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum