Kuraklık, Dinozor Ayak İzlerini Ortaya Çıkardı
Kuraklık, Dinozor Ayak İzlerini Ortaya Çıkardı

Bir yetkili yaptığı açıklamada, Teksas'taki kuraklığın Dinozor Vadisi Eyalet Parkı'ndan akan bir nehri kurutarak yaklaşık 113 milyon yıl önce yaşamış dev sürüngenlerin izlerini ortaya çıkardığını söyledi.

Facebook'ta yayınlanan fotoğraflar, ABD'nin güneyindeki kuru, ağaçlarla çevrili bir nehir yatağına inen üç parmaklı ayak izlerini gösteriyor. Resimlere eşlik eden açıklama, "dünyadaki en uzun dinozor parkurlarından biri" diyor.

Teksas Parklar ve Yaban Hayatı Departmanından Stephanie Salinas Garcia, kurak havanın izleri görünür hale getirdiğini söyledi.

Fotoğraf: Dinozor Vadisi Eyalet Parkı'nda bulunan izler. (Dinozor Vadisi Eyalet Parkı/AFP)

Geçtiğimiz yaz aşırı kuraklık koşulları nedeniyle, nehir çoğu yerde tamamen kurudu ve burada parkta daha fazla iz bulunmasının yolunu açtı.

Garcia, "Normal nehir koşullarında, bu izler su altındadır ve genellikle tortu ile doldurulur, bu da onları gömülü ve görünmez hale getirir" dedi.

Yakın zamanda ortaya çıkan izlerin çoğu, bir yetişkin olarak yaklaşık 7 ton (6.350 kilogram) ağırlığında ve 4,5 metre boyunda olan Acrocanthosaurus’a aittir.

Başka bir dinozor olan Sauroposeidon da parkta iz bıraktı. O ise yetişkinlikte yaklaşık 44 ton ağırlığındaydı.

Dallas şehrinin güneybatısındaki bir iç bölgede yer alan eyalet parkı, bir zamanlar antik bir okyanusun kenarındaydı.

Kuraklık izleri ortaya çıkarırdı fakat yağmur bekleniyor, bu da izlerin muhtemelen bir kez daha kaplanacakları anlamına geliyor.

Garcia, "Yakında tekrar yağmur ve nehir tarafından gömülecek olsalar da Dinosaur Valley State Park, bu 113 milyon yıllık izleri sadece şimdiki zaman için değil, gelecek nesiller için de korumaya devam edecek," dedi.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum