Güneş Lekesi 17 Güneş Patlaması Yayıyor, Yani Büyük Auroralar Önümüze Çıkmak Üzere
Güneş Lekesi 17 Güneş Patlaması Yayıyor, Yani Büyük Auroralar Önümüze Çıkmak Üzere

Güncelleme: Bu makale yazıldığından beri, Kuzey Amerika'nın çoğunda auroralar rapor edildi. Üstelik, bir AR2975, hafta sonu boyunca daha da dramatik kutup ışıklarına yol açabilecek X sınıfı bir parlama üretti. 

 

Güneş lekesi AR2975 Pazartesi gününden bu yana 17 işaret fişeği attı ve hala bitmemiş olabilir. Bu süreçte püskürtülen yüklü parçacıkların bazıları, göründüğü kadar korkutucu olmayan bir “Yamyam Koronal Kütle Atımı” da dahil olmak üzere, Dünya atmosferine çarpacak gibi görünüyor. Bunlar gerçekten de önümüze çıkarsa, yüksek enlemlerdeki gözlemciler önümüzdeki üç gün boyunca muhteşem aurora gösterilerini sabırsızlıkla bekleyebilirler. 

Güneş lekeleri, ısının Güneş'in yüzeyine yükselme sürecini zayıflatan manyetik alanların neden olduğu Güneş'in daha soğuk bölgeleridir. Noktalar kendilerini çevreleyen alanlara göre daha az enerji yayıyor olsalar da, plazmanın uzaya fırladığı parlamalar ve koronal kütle püskürmeleri (CME'ler) ile ilişkilidirler. Bunlar meydana geldiğinde, yüklü parçacıklar Güneş'ten akar. Bizim yönümüze yönelenler, Dünya'nın manyetik alanı tarafından jeomanyetik kutuplara yönlendirilebilir. Üst atmosfere çarptıklarında değişen auroralar üretebilirler. 

Spaceweather.com'un bildirdiğine göre, AR2975 şimdiye kadar 11 C-sınıfı ve altı daha güçlü M-sınıfı işaret fişeğinin yanı sıra takip edilemeyecek kadar küçük A ve B sınıflarından bazılarını piyasaya sürdü. Yine de, henüz en güçlü kategori olan X sınıfı bir parlama görmedik. 

https://www.youtube.com/watch?v=oOXVZo7KikE 

Parçacıklar Dünya'dan uzağa yönlendirilirse, parlama kuvveti çok az önemlidir. Ancak bu durumda tahmin, gece yarısından birkaç saat sonra başlayan jeomanyetik fırtınalar içindir. Solar Dynamics Observatory gibi uydular bize yerel yıldızımız hakkında daha fazla bilgi verdikçe, ancak güvenilir olmaktan uzak kaldıkça, bu tür fırtınaların tahminleri daha iyi oluyor. Bununla birlikte, mevcut tahmin, bu turun, NOAA'nın koruma cihazlarında yanlış alarmları tetikleyebileceğini, voltaj düzeltmeleri gerektirebileceğini ve uydu navigasyonunda aralıklı parazite neden olabileceğini söylediği G3 sınıfına ulaşması yönünde. Bunların çoğunu birkaç yıldır yaşamadık. Ancak tipik bir güneş döngüsü 200 G3 sınıfı fırtına ürettiğinden, muhtemelen buna alışmalıyız. 

Fırtına daha büyük olacak çünkü ikinci CME birinciden (1.700 km/s ila 1.259 km/s) daha hızlı hareket ediyor. Böylece ikinci CME'nin selefini yakalaması ve yutması, bir "yamyam CME" yaratması ve iki küçük fırtına yerine tek bir güçlü fırtına yaratması bekleniyor. 

 

28 Mart 2022'de Güneş ve Heliosferik Gözlemevi tarafından birden fazla CME yakalandı. 

 

Kuzey Amerikalılar, çok geç beklemek zorunda kalmadan ortaya çıkan herhangi bir auroraya tanık olmak için ideal bir şekilde konumlandırılmalıdır. Avrupalıların şafaktan önce kalkmak için daha iyi umutları olabilir. Tahminler doğruysa, auroralar şu anda Kanada'nın kuzeyinde Arktik Okyanusu'nda ve Avustralya'nın güneyinde Antarktika kıyılarının yakınında bulunan jeomanyetik kutuplardan 40 dereceye kadar görülebilir.  Ekvatora yakın yaşayanlar veya şehir ışıklarından uzaklaşma imkanı olmayanlar, görüntülere kıskançlıkla bakmak zorunda kalacaklar. 

Güneş aktivitesi 11 yıllık bir döngüde gerçekleşir. Son en düşük seviye, Güneş'in dörtte üçünde hiç güneş lekesi olmadığı 2019'da geldi. O zamandan beri aktivite artıyor - bu yıl güneş lekesi olmayan gün olmadı. Aktivitenin 2025 yılına kadar zirve yapması beklenmiyor, ancak bu döngüleri kesin olarak tahmin etmek zor. Özellikle aktif bir döngü sırasında, zirveden birkaç yıl uzakta birçok şey olabilir. 

AR2975, şu anda mevcut olan tek güneş lekesinden çok uzaktır - bir dizi başka güneş lekesi Güneş'e yakındır ve diğer birkaç kişi yarım yarım küre uzaktadır ve son zirveye benzer bir aktivite seviyesi oluşturur. 

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/space/sunspot-flings-out-17-solar-flares-meaning-big-auroras-may-be-coming-our-way/Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum