Kozmonot Uzay Yürüyüşü, Rus Uzay Aracı Sızıntı Yaptıktan Sonra İptal Edildi
Hem kozmonotlar hem de astronotlar, Uluslararası Uzay İstasyonu içinde güvende.

Kozmonotlar Sergey Prokopyev ve Dmitri Petelin'in Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan (ISS) çıkıp uzay yürüyüşü yapmaları gerekiyordu. Bu planlar, ikiliyi ve NASA'dan Frank Rubio'yu Eylül ayında uzaya çıkaran Soyuz uzay aracındaki bir sızıntı nedeniyle alt üst oldu. Bu aynı zamanda onları Dünya'ya geri getirecek araç olduğundan, hala ISS'ye bağlı.

Kar tanesi benzeri parçacıkların 14 Aralık Çarşamba günü 19:45 EST civarında başlayarak birkaç saat boyunca Rus uzay aracından sürekli olarak aktığı görüldüğünden, sızıntı büyük olasılıkla soğutucu olarak kullanılan amonyak.

NASA'dan Rob Navias bir canlı yayın sırasında, "Bu geceki uzay yürüyüşü, Soyuz MS-22'den soğutma maddesi olduğuna inanılan bir maddenin gözlemlenen sızıntısı nedeniyle iptal edildi." dedi.

"Soyuz'un arka tarafından cihazlandırma ve itki modülünün yakınından gelen ve bir sızıntının göstergesi olan görünür bir tanecik akışı fark ettik."

Tweet linki.

 

NASA, sızıntının Soyuz MS-22'nin arka tarafından geldiğini doğruladı. Uzay aracının bütünlüğü ve astronotları Nisan ayında güvenli bir şekilde Dünya'ya geri götürme yeteneği hakkında açık sorular var.

NASA bir açıklamada, “NASA ve Roscosmos, devam eden analizlerin ardından bir sonraki eylem planını belirlemek için birlikte çalışmaya devam edecek. Uzay istasyonundaki mürettebat üyeleri güvende ve sızıntı sırasında herhangi bir tehlikede altında değiller.” dedi.

ISS'nin Rus kısmı, sızıntılar ve sabotaj iddialarıyla ilgili birkaç sorun yaşadı. Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından, Roscosmos'un eski başkanı, ISS'den çekilmekle ve istasyonun yörüngeden çıkmasına izin vermekle tehdit etti. ISS'nin ortaklarıyla gerilimi azaltmak için değiştirilse de, Rusya'nın 2024'ten sonra uzay istasyonundan ayrılması bekleniyor.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum