Kozmik Çekişme, Birleşen Galaksileri Yakıta İhtiyaç Bırakıyor
Gök bilimciler, ölümü oldukça sıra dışı olan bir çift galaksi keşfettiler.

Galaksiler çarpıştığında, gaz rezervuarları birleşen cisimler arasındaki kütleçekim kuvvetleri tarafından sıkıştırıldığından, genellikle çok sayıda yeni yıldız üretirler. Ancak görünen o ki, bazen bunun tam tersi de olabiliyor. Gök bilimciler, bir araya gelerek kendi ölümlerine yol açan birleşen bir çift galaksinin keşfini bildirdiler.

The Astrophysical Journal Letters'da yayınlanan ve Hubble ile Atacama Büyük Milimetre/Milimetre-altı Dizisi'nden (ALMA) elde edilen gözlemlere dayanan ekip, birleşmesini tamamlama sürecinde olan galaksi SDSS J1448+1010'u buldu. Ancak Güneşimizin 10 milyar katı ağırlığa sahip büyük miktarda gazın galaksiden dışarı atıldığını keşfettiklerinde şaşırdılar.

Texas A&M Üniversitesi'nde gök bilimci baş yazar Justin Spilker, “Bu devasa galaksiyi başlangıçta ilginç yapan şey, bir nedenden dolayı, yaklaşık 70 milyon yıl önce, bir yıldız oluşum etkinliği patlamasının hemen ardından aniden yıldız oluşturmayı durdurmasıydı. Çoğu galaksi, yıldız oluşturmaya devam etmekten mutludur.” diye açıkladı.

“ALMA ve Hubble ile yaptığımız gözlemler, galaksinin yıldız oluşturmayı durdurmasının asıl sebebinin, birleşme sürecinin yıldız oluşumu için gaz yakıtın yaklaşık yarısını galaksiler arası uzaya fırlatması olduğunu kanıtladı. Yakıt olmadan, galaksi yıldız oluşturmaya devam edemezdi.”

Keşif bir tuhaflık. Mevcut görüş, artan süpernova hızı (tüm yeni yıldızlardan) ve muhtemelen süper kütleli kara deliklerin aktif hale gelmesi, gazı ısıtan ve yayan galaksi boyutunda rüzgarların üretimine yol açtığında, birleşme sürecinin sonunda yeni yıldızların oluşumunun azaldığı yönünde.

Spilker, "Gök bilimciler, galaksilerin yıldız oluşturmasını durdurmanın tek yolunun, gazın çoğunu galaksiden dışarı atan ve geri kalanını ısıtan patlayan bir grup süpernova gibi gerçekten şiddetli, hızlı süreçler olduğunu düşünürdü. Yeni gözlemlerimiz, yıldız oluşumunu durdurmak için 'gösterişli' bir süreç gerekmediğini gösteriyor. Çok daha yavaş birleşme süreci de yıldız oluşumuna ve galaksilere son verebilir." dedi.

Observations of SDSS J1448+1010 from Hubble and ALMA. Image Credit: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO), J. Spilker et al (Texas A&M), S. Dagnello (NRAO/AUI/NSF)

Hubble ve ALMA tarafından galaksi SDSS J1448+1010 gözlemleri.

 

Şimdi soru, bu sürecin ne kadar yaygın olduğu. Bu son derece nadir bir durum olabilir veya orada bulunmayı bekleyen birçok başka örnek olabilir.

Pittsburgh Üniversitesi fizik ve astronomi bölümünde yüksek lisans öğrencisi ortak yazar David Setton, "Soğuk gazın galaksiyi durduran bir birleşme sisteminin çok dışına çıkabileceği bu sistemden oldukça açık olsa da, bir galaksilik örnek boyutu bize bu sürecin ne kadar yaygın olduğu hakkında çok az şey söylüyor." dedi.

“Ancak, J1448+1010 gibi, bu çarpışmaların tam ortasında yakalayabildiğimiz ve bu aşamadan geçtiklerinde onlara tam olarak ne olduğunu inceleyebildiğimiz birçok galaksi var. Soğuk gazın atılması, sessizlik bulmacasının heyecan verici yeni bir parçası ve bunun daha fazla örneğini bulmaya çalışmaktan heyecan duyuyoruz."

Birleşme olayları, galaksi evriminin kilit aşamalarıdır, ancak onlar hakkında keşfetmemiz gereken daha çok şey var.

California Santa Cruz Üniversitesi'nde kozmoloji araştırmacısı ortak yazar Wren Suess, "Evrene baktığımızda, kendi Samanyolumuz gibi aktif olarak yeni yıldızlar oluşturan bazı galaksiler görüyoruz, bazıları ise oluşturmuyor. Ancak bu 'ölü' galaksilerin içlerinde birçok eski yıldız var, bu yüzden tüm bu yıldızları bir noktada oluşturmuş ve sonra yenilerini yapmayı bırakmış olmalılar.” diye ekledi.

“Galaksilerin yıldız oluşturmasını durduran tüm süreçleri henüz anlamıyoruz, ancak bu keşif, bu büyük galaksi birleşmelerinin ne kadar güçlü olduğunu ve bir galaksinin zaman içinde nasıl büyüyüp değiştiğini ne kadar etkileyebileceklerini gösteriyor.”

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum