Advertisement
Kıyamet Günü Saatinde Değişiklik Yapıldı
Kıyamet Günü Saatinde Değişiklik Yapıldı

Bilim insanları ve güvenlik uzmanları, "Kıyamet Günü Saati"ni 90 saniye kaydırdı, bu Ukrayna çatışması ve büyüyen iklim krizi üzerindeki nükleer gölgeden insanlığın hayatta kalması için artan bir riskin sinyalini verdi.

Atom Bilimcileri Bülteni tarafından belirlenen saatin yeni zamanlaması, sonun başlangıcına her zamankinden daha yakın.

Bülten'in "insanlığın kendini yok etmeye ne kadar yakın olduğunun bir metaforu" olarak tanımladığı saatin akrepleri, Ocak 2020'den tarihindeki gece yarısına en yakın zamanıydı.

Sembolik saati sıfırlama kararı her yıl Bulletin'in bilim ve güvenlik kurulu ve 10 Nobel ödüllü kişinin de yer aldığı sponsorlar kurulu tarafından alınır.

Yapılan açıklamada, "tek sebep olmasa da büyük ölçüde Rusya'nın Ukrayna'yı işgali ve artan nükleer tırmanma riskinden dolayı" bu yıl saatin 10 saniye ilerlediğini söylendi.

Açıklamada, "Rusya'nın üstü örtülü nükleer silah kullanma tehditleri, dünyaya çatışmanın kazara, kasten veya yanlış hesaplamayla tırmanmasının korkunç bir risk olduğunu hatırlatıyor" denildi. "Çatışmanın herhangi birinin kontrolünden çıkma olasılığı yüksek."

The Bulletin, yeni saatin "iklim krizinin yarattığı devam eden tehditlerden ve gelişen teknolojiler ve COVID-19 gibi biyolojik tehditlerle ilişkili riskleri azaltmak için gereken küresel normların ve kurumların çöküşünden de etkilendiğini" söyledi.

Bulletin of the Atomic Sciences başkanı ve CEO'su Rachel Bronson, "Eşi görülmemiş bir tehlike çağında yaşıyoruz ve Kıyamet Günü Saati bu gerçeği yansıtıyor" dedi.

 Bronson, "Gece yarısına 90 saniye, saatin şimdiye kadar gece yarısına en çok yaklaştığı an," dedi.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum