Güneşin Tarihi Ay'da Gizli Olabilir
Güneşin Tarihi Ay'da Gizli Olabilir

“Güneş'in tarihini öğrenmeye, Ay'ı inceleyerek başlayabilirsiniz.”

Bu, yıldızımızın yaşam tarihini anlamaya yardımcı olmak için gelecekteki Artemis ay görevlerinden yararlanmayı uman bir bilim ekibinin tavsiyesi.

Güneş, Güneş Sistemi'ndeki tüm cisimleri her zaman etkilemiştir. Sadece Güneş'ten ısı ve ışık almakla kalmıyoruz, aynı zamanda sürekli bir yüksek enerjili parçacık yağmuru ve güneş rüzgârı alıyoruz.

Ve bu sadece bugün olmuyor, son 4,5 milyar yıldır her gün oluyor.

Ancak Dünya gibi gezegenlerde, Güneş'in üzerimizdeki etkisinin kadim tarihini kaybettik. Rüzgârdan kaynaklanan aşınma, sudan kaynaklanan aşınma ve sürekli levha tektoniği döngüleri, Güneş'in kabuğumuzda yapmış olabileceği değişiklikleri alıp mantomuzun derinliklerine gömer.

Ancak son zamanlarda önbaskı dergisi arXiv'de çıkan yeni bir makaleye göre, ölü cisimler çok daha iyi kayıt tutmaktadırlar.

Ve Ay, bize en yakın ölü uzay cismi ve Artemis görev serisinin hedefi olduğu için oraya bakmamız gerekiyor.

Kuşkusuz, ilk oluşumundan bu yana Ay'da lav akıntıları ve asteroitlerden ve kuyruklu yıldızlardan gelen etkiler gibi bir miktar yüzey aktivitesi olmuştur. Ancak makaleye göre bu aktivite aslında bir engelden ziyade bir yardımcıdır.

Lav akıntıları, Ay yüzeyinin büyük bölümünü Güneş ile daha fazla etkileşime girmekten korumuş olabilir. Lav akıntılarının altını ve Ay'ın daha derin regolitini kazabilirsek, güneş tarihinin bir anlık görüntüsüne sahip olabiliriz.

Darbeler işleri karıştırmaya meyilli olsa da, aynı zamanda yüzeyin daha derin katmanlarını açığa çıkararak onlara kolayca erişmemizi sağlar.

Araştırmacılar, ay örneklerinden ölçebileceğimiz birkaç önemli şeyi ve bunların Güneş'in aktivitesiyle nasıl bağlantı kurduklarını özetledi.

Bir örneğin ne kadar süre kozmik ışınlara maruz kaldığına bakabilir ve bunu son birkaç milyar yıldır Güneş'ten gelen kozmik ışın üretim oranını modellemek için kullanabiliriz.

Bu bilgiyi elde etmek için kabuğa girerken yüksek enerjili parçacıkların bıraktığı izlere de bakabiliriz.

Zamanla ay toprağı yavaş yavaş breş haline dönüşür ve bu süreç güneş radyasyonu miktarı ile değişir. Farklı derinlik ve konumlardaki farklı örnekleri karşılaştırarak Güneş'in parlaklığının zaman içindeki değişimini anlayabiliriz.

Makaleye göre, Güneş Sistemi'nde Güneş'in eski tarihine bakmak için daha erişilebilir bir yer yok.

Basitçe söylemek gerekirse, Ay bir güneş zaman kapsülüdür.

Bu makale ilk olarak Universe Today tarafından yayınlandı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum