Kediniz Sizi Göremese Bile Nerede Olduğunuzu Biliyor
Kediniz Sizi Göremese Bile Nerede Olduğunuzu Biliyor

Kediniz sizce de biraz tuhaf değil mi? Nerede olduğunuzu her zaman nasıl bildiklerini ve neden size öyle baktıklarını merak ediyor musunuz? Bilimin, kedinizin sizi neden her zaman bulabileceğine dair bir cevabı var. Araştırmalar gösteriyor ki kediler evde nerede olduklarını zihinsel olarak haritalamak için sahiplerinin sesini kullanıyorlar.

Bu keşif, kedilerin “nesne kalıcılığı” adı verilen şeyi bildiklerini, yani onu göremeseler bile, bir şeyin hala var olabileceğini belirlediklerini gösteriyor. Daha önceki çalışmalar ev kedisinde (Felis catus) bu bilişsel yeteneği göstermiş olsa da bu yeni araştırma, kedilerde işitmenin çevrelerini ve içindeki hareketli nesneleri izlemede nasıl bir rol oynayabileceğini belirlemede yeni bir fikir veriyor.

Bu yeni araştırma Japonya'daki Kyoto Üniversitesi'nden kedi sahibi Saho Takagi tarafından yapıldı. Takagi ve meslektaşları, PLOS ONE dergisinde yayınlanan yeni bir makale için 50 kediyi teste tabi tuttular. Araştırmaya katılan kediler, kedi kafelerinde bakılan evcil kedilerden oluşuyordu.

Kedilerin, bir hayvanın zihinsel olarak başkalarının nerede olduğunu takip ettiği sosyo-mekansal biliş adı verilen bir davranış sergileyip sergilemediğini görmek istiyorlardı. Bu, birkaç duyuyla elde edilebilir ancak bu çalışmanın amaçları için araştırmacılar sadece sesi incelediler.

Kediler, bir penceresi, iki kapısı olan ve gözlem için kameralarla donatılmış bir odaya tek başlarına yerleştirildi. Hoparlörler, bir yabancının sesi, bir sahibinin sesi, test edilen kediye tanıdık gelen bir kedinin sesi veya sosyal olmayan seslerin (genel elektriksel sesler) kayıtlarını çalmak için odanın dışına yerleştirildi. Bunlar daha sonra kedilerin, çıkan ses hoparlörler arasında hareket ederken aslında odanın hareketsiz kalmasına nasıl tepki verdiğini görmek için kullanıldı.

Video kayıtlarının analizleri daha sonra, sahiplerinin sesleri sabit aynı hoparlörden (aynı yerden) geldiğinde kedilerin daha az şaşırdıklarını, ancak sahiplerinin sesleri aniden farklı bir konuma/hoparlöre geçtiğinde şaşırdıklarını ortaya çıkardı. Şaşkın bir kedinin ifadesine aşina değilseniz, bu durum genellikle ateşli kulak seğirmesi olarak tasvir edilir.

Çalışmanın yazarları, "Sonuçlar, sahiplerinin yeni, beklenmedik bir yere "ışınlandığı" ortaya çıktığında kedilerin şaşırdığını, ancak sosyal olmayan uyaranlarla test edildiğinde aynı şekilde tepki vermediklerini gösterdi" diye yazdı. "Bu sonuçlar, kedilerin, görünmeyen sahibin zihinsel bir temsiline sahip olduklarını ve sahibinin sesinden, sosyo-mekansal biliş kanıtı göstererek sahibinin konumunu haritaladığını gösteriyor."

Bu nedenle, karantinayı kedinizle saklambaç oynayarak geçirdiyseniz, kedinizin aslında nerede olduğunuzu zaten bildiğini belirtelim. Nerede olduğunu bilmeleri için gözlerinin üzerinizde olmasına gerek yok, sesinizi duyması yeterli.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum