Katlanabilir İnsansız Hava Aracı
Özel bir ekip tarafından geliştirilen quadcopter, dört ayrı aksamının oynatılmasına izin vererek, origami gibi bir yapıyla cebe dahi girmeyi başarıyor!

İnsansız hava araçları hızla yaygınlaşmaya devam ederken, karşımıza birbirinden ilginç örnekler çıkmaya devam ediyor. Bunlardan bir tanesi deSwiss Federal Institute of Technology'nin üzerinde çalıştığı bir quadcopter, yani dört kanatlı bir insansız hava aracı. Bu ilginç cihazın öne çıkan özelliği ise katlanabilir bir yapıda olması ve cebe dahil girebilecek şekilde üretilmesi.

Uçuş sonrasında istenildiği takdirde kanatlarını katlayarak boyutlarını iyice küçülten bu dikkat çekici insansız hava aracı, havalanırken de geliştirilen sistem sayesinde gerçek boyutlarına ulaşıyor. Bu süreçte rotor (döneç) kısımları dönüş sayesinde momentum sağlayarak kanatların açılmasına olanak veriyor.

Geleceğin casusluk sistemi

Origami yapısı sayesinde boyutları iyice küçülen quadrocopter, geleceğingüvenlik sistemleri ve hatta casusluk faaliyetlerinde dahi kullanılabilecek sistemlerin önünü açıyor. Hükümetlerin askeri amaçlar için destek verdiği bu tip projeler sayesinde gelecekte çok daha şaşkınlık verici insansız hava araçları göreceğiz gibi.

Sistemin doğal felaket durumlarında kurtarma ve tespit çalışmalarında da kullanılabileceğini eklemiş olalım.

Kaynak
http://shiftdelete.net/katlanabilir-insansiz-hava-araci-60677

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum