Karbondiyoksit Salınımı, 2022'de Rekor Yüksekliğe Ulaşma Yolunda ve Herhangi Bir Düşme İşareti Göstermiyor
Karbondiyoksit Salınımı, 2022'de Rekor Yüksekliğe Ulaşma Yolunda ve Herhangi Bir Düşme İşareti Göstermiyor

Bilim insanları Mısır'da düzenlenen COP27 iklim zirvesinde, iklim değişikliğinin ana itici gücü olan fosil yakıtlardan kaynaklanan karbondioksit emisyonlarının 2022'de yüzde 1 artarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşma yolunda olduğunu söyledi.

Havacılıkta devam eden artışın tetiklediği petrolden kaynaklanan emisyonlar muhtemelen geçen yıla göre yüzde 2'den fazla artacak, bazıları tarafından 2014'te zirve yaptığı düşünülen kömürden kaynaklanan emisyonlar ise yeni bir rekor kıracak.

2022 için hakemli ilk projeksiyonlar, ormansızlaşma ve arazi kullanımı dâhil olmak üzere tüm kaynaklardan kaynaklanan küresel CO2 emisyonlarının 40,6 milyar tona ulaşarak 2019'daki rekor seviyenin hemen altında olacağını gösterdi.

Veriler, pandemi sonrası toparlanmanın ve Ukrayna'daki savaşın kışkırttığı bir enerji krizine rağmen, petrol, gaz ve kömür yakılmasından kaynaklanan karbon kirliliğindeki artışın altta yatan eğilimlerle tutarlı olduğunu gösteriyor.

Araştırmanın ortak yazarlarından Peters, durumun endişe verici olduğunu söyledi. "Emisyonlar, 2015'te Paris Anlaşması imzalandığındaki düzeyin artık yüzde 5 üzerinde" dedi.

Yeni rakamlar, Paris'in küresel ısınmayı sanayi öncesi seviyelerin 1,5 santigrat derece üzerinde sınırlama hedefine ulaşmak için emisyonları yeterince hızlı azaltmanın ne kadar göz korkutucu olacağını gösteriyor.

Bilim insanları, bu eşiğin ötesinde ısınmanın, iklim sisteminde tehlikeli noktaları tetikleme riski taşıdığı konusunda uyarıyor.

Bugüne kadar 1,2 derecelik bir ısınma, yükselen denizlerin daha yıkıcı hale getirdiği sıcak dalgaları ve kuraklıktan sellere ve tropik fırtınalara kadar ölümcül hava koşullarının artmasına neden oldu.

İddialı Paris hedefine ulaşmak için, küresel sera gazı emisyonlarının 2030 yılına kadar yüzde 45 oranında düşürülmesi gerekiyor.

Bu hedef doğrultusunda ilerlemek için, emisyonların önümüzdeki sekiz yıl içinde yılda yüzde 7 oranında düşmesi gerekecek.

Bunu bir perspektife oturtmak gerekirse: 2020'de, dünya ekonomisinin büyük bir kısmı karantinadayken, emisyonlar yalnızca yüzde 6 düştü.

Daha uzun bir zaman diliminde, fosil yakıt kullanımından kaynaklanan CO2'deki yıllık artış, 2000'den 2010'a yılda yüzde üç tırmandıktan sonra, son on yılda yılda ortalama yüzde 0,5'e yavaşladı.

Son yıllarda, bilim insanları genellikle CO2 eğilimleri ile yaklaşık 15 yıldır dünyanın en fazla karbon kirleticisi olan Çin ekonomisi arasında bağlantı kurdular.

ABD emisyonları da muhtemelen yüzde 1,5 ve Hindistan'ınki yüzde 6 artacak.

Yıllık güncelleme ayrıca okyanusların, ormanların ve toprağın CO2 emisyonlarının yarısından fazlasını emmeye devam etme yeteneğinin yavaşladığını ortaya çıkardı.

University College London'da Klimatoloji profesörü olan Mark Maslin, "2022 Küresel Karbon salınımı için son derece iç karartıcı" dedi.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum