'Karanlık Veri' Büyük Bir Karbon Ayak İzi Bırakıyor
'Karanlık Veri' Büyük Bir Karbon Ayak İzi Bırakıyor

Firmaların ürettiği dijital verilerin yarısından fazlası tek kullanımlık amaçlarla toplanıyor, işleniyor ve saklanıyor. Çoğu zaman tekrar kullanılmazlar. Bunlar, Google Fotoğraflar'da veya iCloud'da tutulan, neredeyse aynı olan birden çok resminiz, bir işletmenin bir daha asla kullanılmayacak olan eski elektronik tabloları olabilir.

Bu "karanlık veri", ihtiyaç duyduğu enerjiyle olduğu yerde kalmaya devam eder. Depolanan ve bir daha asla kullanılmayan veriler bile sunucularda yer kaplar. O bilgisayarlar ve o depoların hepsi çok fazla elektrik kullanırlar.

Bu, çoğu kuruluş için önemli bir enerji maliyetidir. Etkili bir kurumsal hafızayı sürdürmek zorlu bir iştir, ancak çevreye maliyeti ne kadar fazladır?

Çalışmalar, genel olarak, üçüncü taraflar aracılığıyla karbon denkleştirme (örneğin, petrol kullanımından kaynaklanan emisyonları telafi etmek için ağaç dikme) gibi mekanizmalar yoluyla geleneksel karbon üretim kaynaklarının azaltılmasına odaklanmıştır.

İklim değişikliği aktivistlerinin çoğu otomotiv, havacılık ve enerji endüstrilerinden kaynaklanan emisyonları sınırlamaya odaklanmış olsa da, dijital verilerin işlenmesi halihazırda bu sektörlerle karşılaştırılabilir durumda ve büyümeye devam ediyor.

2020'de dijitalleşmenin küresel sera gazı emisyonlarının yüzde 4'ünü oluşturduğu iddia edildi. Dijital veri üretimi hızla artıyor.

Bu nedenle, kuruluşların dijital karbon ayak izini azaltmaya yönelik politikaya çok az ilgi gösterilmesi şaşırtıcıdır.

İnsanların, dijital verilerin ve aslında dijitalleşme sürecinin karbon nötr olduğunu varsaydıkları görülüyor. Ancak durum böyle değil.

Bu ayak izini azaltmaya yardımcı olmak için "dijital karbonsuzlaştırma" fikri tanıtıldı. Bununla, bir organizasyonun karbon ayak izini azaltmak için telefonları, bilgisayarları, sensörleri ve diğer dijital teknolojilerin kullanılması katedilmiyor. Bunun yerine, dijital verilerin kendisinin karbon ayak izinin azaltılmasından bahsediliyor.

Dijitalleşmenin başlı başına bir çevresel sorun olmadığını, ancak günlük işyeri faaliyetlerinde dijital süreçleri nasıl kullandığımıza bağlı olarak çok büyük çevresel etkileri olduğunu kabul etmek çok önemlidir.

Karanlık veri durumunun büyüklüğünü göstermek için, veri merkezleri (insan kaynaklı tüm karbondioksitin yüzde 2,5'inden sorumlu) havacılık endüstrisinden (yüzde 2,1) daha büyük bir karbon ayak izine sahiptir.

Bunu bağlama oturtmak için, bir kuruluş için verilerin karbon maliyetini hesaplamaya yardımcı olabilecek bir araç oluşturuldu.

Hesaplamalar kullanarak ortaya çıkıyor ki sigorta, perakende veya bankacılık gibi 100 çalışanı olan tipik bir veriye dayalı işletme, günde 2.983 gigabayt karanlık veri üretebilir. Bu verileri bir yıl boyunca tutacak olsalardı, bu veriler Londra'dan New York'a altı kez uçmaya benzer bir karbon ayak izine sahip olacaktı.

Şu anda şirketler günde 1.300.000.000 gigabayt karanlık veri üretiyor - bu, Londra'dan New York'a 3.023.255 uçuş anlamına geliyor.

Karanlık verilerin hızlı büyümesi, mevcut dijital uygulamaların verimliliği hakkında önemli soruları gündeme getiriyor. Journal of Business Strategy'de yakın zamanda yayınlanan bir çalışmada, kuruluşların dijital verileri yeniden kullanmalarına yardımcı olacak yollar belirlendi ve kuruluşların yeni dijital verileri toplarken, işlerken ve depolarken izlemeleri gereken yollar açıklandı.

Bunun karanlık veri üretimini azaltabileceğini ve net sıfırın gerçekleşmesi için hepimizin ilgilenmesi gereken dijital karbonsuzlaştırma hareketine katkıda bulunabileceğini umuyoruz.

Artık hangi fotoğraf ve videolara ihtiyacınız olmadığına karar vererek kendiniz bile bir başlangıç ​​yapabilirsiniz.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum