Kamyonet eriten lazer silahı
Geleceğin savaş meydanları, Lockheed Martin’in kamyon eriten lazer silahının hakimiyetine girecek

ABD ordusu yakın gelecekte, bilim kurgu yapıtlarında ve Star Wars gibi fantastik evrenlerde sıkça karşılaştığımız yüksek enerjili lazer silahlarına geçmeye hazırlanıyor. Lockheed Martin’in 30-kW gücündeki fiber optik lazer silah sistemi ADAM’ın testlerine geçtiğimiz yıl başlanmıştı. Birçok sabit hedefi başarıyla yok eden lazerin şarj olması için neredeyse 30 saniye gerekiyordu ve bu süre birçok hareketli hedeflin kaçması için fazlasıyla yeterliydi.

Bir ADAM’ın yenilenen versiyonu ATHENA’nın hedefe odaklanması ve ateş açması saniyeler içinde gerçekleşebiliyor. ATHENA, eski modele kıyasla kat kat daha hızlı olsa bile, halen hareketli hedefleri yok edecek kadar çevik değil. Fakat etkinlik derecesi yönünden ADAM’ı sollamayı başarıyor. Orta Doğu ülkelerindeki gerilla oluşumlarının sevdiği kamyonetlerden biri karşısında sınava sokulan fiber optik lazer, aracın motorunu ve aktarma organlarını saniyeler içinde kullanılmaz hale getirdiği söyleniyor.

ATHENA’nın bu başarısı, Lockheed Martin’in hareket halindeki hedeflere odaklanabilen lazer silahı konseptine bir adım daha yaklaşmasını sağladı.

Kaynak: Techno-Labs

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum