Kaçırdıysanız Diye: Tam Ay Tutulmasının Görüntüleri ve Videoları
Kaçırdıysanız Diye: Tam Ay Tutulmasının Görüntüleri ve Videoları

33 yılın en uzun tam ay tutulması bu hafta sonu, 15-16 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşti ve Afrika ve Avrupa'dan Pasifik'e kadar uzanan insanların izlediği bir manzaraydı. Milyonlarca insan başını kaldırıp Ay'ın parlak diskinin gezegenimizin gölgesiyle kaplanırken yavaş yavaş kararıp kırmızıya dönüştüğünü görme şansına sahip oldu.

Toplamda 84 dakika 53 saniye süren olay sırasında Ay, karakteristik kırmızı rengini aldı. Tam tutulma sırasındaki bu standart durum, toplam ay tutulmasına İngilizce konuşulan ülkelerde “Kanlı Ay” lakabını kazandırdı, ancak renk tonunda değişiklik konusunda uğursuz bir şey yok.

Kırmızılık, Dünya atmosferinden süzülen güneş ışığından kaynaklanmaktadır. Kırmızı ışık mavi ışıktan daha fazla dağılır, bu nedenle gökyüzü gün boyunca mavi, gün doğumu ve gün batımında kırmızı görünür. Bu kırmızı ışık, Dünya'nın gölgesini renklendirerek uzaya ulaşır. Ancak bunu ancak tam bir ay tutulması sırasında görebiliriz.

Eğer kaçırdıysanız, tamamını NASA kanalından izleyebilirsiniz. Bir sonraki, Pasifik boyunca görülebilen 8 Kasım 2022'de olacak. Bundan sonrası için 14 Mart 2025'i beklememiz gerekecek.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır. 

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum