Advertisement
Jüpiter'e Gidiyoruz! ESA'nın JUICE Görevinin Yarınki Fırlatması Nasıl İzlenir?
Avrupa'nın ilk Jüpiter görevi 13 Nisan Perşembe günü Güney Amerika'dan kalkacak.

Yarın, Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Jüpiter'e ilk Avrupa görevini fırlatacak. JUICE olarak da bilinen Jupiter Icy Moons Explorer'ın önünde, Jüpiter'in üç buzlu ayı Europa, Ganymede ve Callisto'ya odaklanarak Jüpiter sistemine dair yeni bilgiler sağlayan büyük bir görev var.

Görev, önümüzdeki sekiz yıl boyunca Jüpiter'e seyahat edecek; Dünya'nın üç (sonuncusu 2029'da), Venüs'ün bir ve ana Asteroit Kuşağı'ndaki asteroit 223 Rosa'nın bir kez yanından geçişi içerecek bir dönem. Temmuz 2031'de önce Ganymede'yi geçecek ve ardından Jüpiter etrafında bir yörüngeye girecek.

Görevin bilimsel yönleri üzerinde çalışan gezegen bilimci Dr. Olivier Witasse, IFLScience'a, “JUICE görevi için iki büyük başlığımız var. Birincisi yaşanabilir yerler dediğimiz yerleri incelemek. Jüpiter gibi bir gezegenin etrafında yaşanabilir koşullara veya yaşam için ilginç koşullara sahip olabileceğimiz yerler var mı? Bu buzlu ayların bazılarının yüzeylerinin altında çok fazla sıvı olduğuna dair bazı iyi kanıtlarımız var.” dedi.

“İkinci başlık Jüpiter.” diye devam etti. “Bu çok ilginç bir gezegen, çok sayıda ayı, toz halkaları ve çok hızlı dönen devasa bir manyetik alanı olan minyatür bir güneş sistemi. Sistemi bir bütün olarak anlamak istiyoruz. Ve belki de ötegezegenler ve güneş dışı sistemler için bir çeşit modele sahip olmak.”

 

ESA'nın JUICE görevinin fırlatması nasıl izlenir?

JUICE'ı taşıyan Ariane V roketi, Fransız Guyanası'ndaki Avrupa'nın uzay üssünden 13 Nisan 2023 saat 12:15 UTC'de (Türkiye saati ile 15:15) fırlatılacak ve Avrupa Uzay Ajansı'nın WEB TV'si tarafından saat 11:45 UTC'den (Türkiye saati ile 14:45) itibaren canlı yayınlanacak. Her şey yolunda giderse, JUICE fırlatmadan 28 dakika sonra saat 12.45 UTC civarında serbest bırakılacak ve Jüpiter'e doğru yolculuğuna başlayacak.

 

Uzay aracı Europa'nın iki, Ganymede'nin 12 ve Callisto'nun 21 kez yanından geçecek. Callisto, Güneş Sistemi'ndeki en eski yüzeye sahip ve sıvı bir okyanusa sahip olabilir. Eğer varsa, JUICE onu bulacaktır.

JUICE sonunda birincil hedef Ganymede'nin yörüngesine girdiğinde, bizimkinden başka bir ayın yörüngesinde dönen ilk uzay aracı olacak. Ganymede, Güneş Sistemi’ndeki en büyük ve manyetik alana sahip tek aydır ve JUICE, görevinin ikinci bölümünü potansiyel yaşanabilirliğini araştırmaya ayıracak.

Dr. Witasse, IFLScience'a "[Jüpiter'e] çok sık gitmiyoruz, bu yüzden oraya bir kez gittiğimizde ihtiyacımız olan her şeyi alıyoruz." dedi. "Harika bir yük grubumuz var ve bence bilim araştırmaları oldukça heyecan verici!"

2030'lar, Jüpiter sistemine dair yeni bilgiler sağlayacak ve hatta belki de Güneş Sistemi’nin başka bir yerinde yaşamın var olabileceğine veya var olduğuna dair kanıtlar getirecek.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum