Jeff Bezos’un Uzay Yolculuğu ve İklim Değişikliğiyle İlgili Fikirleri
Jeff Bezos’un Uzay Yolculuğu ve İklim Değişikliğiyle İlgili Fikirleri

Amazon'un kurucusu ve Blue Origin CEO'su Jeff Bezos, uzay yolculuğu için yaptığı harcamaları savundu. Bezos, bir röportajda, milyarderlerin uzay yolculuğuna çok fazla para harcadıkları ve Dünya'nın iklim sorunları için yeterli para harcamadıkları yönündeki eleştirilere yanıt verdi.

Washington DC'deki Ignatius Forum etkinliğinde “İkisini de yapmamız gerekiyor” dedi ve “hem uzay yolculuğu için bütçe ayırmalıyız hem de çevreyi korumak için. İki şey derinden birbiriyle bağlantılı” diye ekledi.

Aslında Bezos, iklim değişikliğiyle mücadeleye yönelik bir hayırseverlik projesi olan Bezos Earth Fund'a uzay yolculuğuna harcadığından daha fazla para harcadığını iddia ediyor. Şubat 2020'de açıklanan fon, “hepimizin paylaştığı bu gezegende iklim değişikliğinin yıkıcı etkisiyle savaşmanın yeni yollarını keşfetmek” için 10 milyar dolar harcamayı hedefliyor.

Bu yılın başlarında, Bezos girişimin ilk adımlarını duyurdu. Tropikal And Dağları, Kongo Havzası ve Pasifik Okyanusu'nu koruma çabalarına destek olmak için tahsis edilecek 1 milyar dolar.

Bezos, Uzay yolculuğu ile ilgili olarak ise, "Geleceğe bakmalıyız" dedi. "Bu gezegen çok küçük, eğer bir medeniyet olarak büyümeye devam etmek istiyorsak, bir medeniyet olarak daha fazla enerji kullanmak istiyorsak, gelecekte bunların çoğunun gezegen dışında yapılması gerekiyor" diye ekledi.

Bezos'un çevreciliğe dönüşü kesinlikle memnuniyetle karşılansa da, Amazon'un Bezos'un yönetiminde olduğu son üç yılda, şirketin yıllık karbon emisyonlarının yaklaşık 61 milyon metrik tona ulaştığı görüldü. Bu neredeyse tüm Belarus’un korbon emisyonu kadar. Geçen yıl küresel karbon emisyonları yüzde 7 düştüğünde bile Amazon'unki yüzde 20 arttı.

Ardımızda yaşanabilir bir dünya bırakmak istiyorsak, biyolojik çeşitliliğe sahip bölgelerdeki hassas ekosistemleri korumamız ve karbon emisyonlarını büyük ölçüde azaltmamız gerekiyor.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum