Denizleri Temizlemek İçin Dalga Üreteci Ürettiler
Denizde yüzen bir şeyi veya pisliği temizlemek gerçekten yorucu olabilir. Özellikle bunları yönlendirmeniz ve sürüklemeniz gerçekten zordur.

Avustralya Ulusal Üniversitesi’nden (The Australian National University –ANU) yapılan bir araştırmada suda yüzen nesneleri doğru dalgaları üreterek istediğiniz yönde hareket ettirmek mümkün gözüküyor. 

Araştırma ekibi dalga tankında masa tenisi topuyla deneyler yapıyor. 3 boyutlu dalgalar dalga jeneratörüyle frekanslarını manipüle edilerek, top jeneratöre veya jeneratörden uzağa yönlendirilebiliyor. İşte burada jeneratörden gelen dalgalar sayesinde top istenilen yöne hareket edilebiliyor. Bilim insanları dalgaları suyun üzerinde akış şablonları kuracak şekilde üretmese de bunun arkasındaki matematiksel fenomen halen anlaşılamıyor. “Küvette hepimiz bu şekilde dalgalar üretebilse de, bu halen çözülemeyen büyük bir bilimsel gizem. Bunu bugüne kadar kimsenin tanımlamaması bizi oldukça şaşırttı, ” diyor proje lideri Dr. Horst Punzmann. Araştırmacılar metodu daha büyük ölçekte uygulamayı umuyor. Bu araştırmadan elde edilen sonuçlar sayesinde denizlerde kirlilik yaratan petrol sızıntıları temizlenebilir ya da denizlerde yüzenleri etkileyen girdaplar ve akıntılar anlaşılabilir.

Araştırma Nature Physics’de yayınlandı. Deneyi videodan izleyebilirsiniz.


Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum