İsveç'te çipli insan dönemi başladı
İsveçli bir şirket tarafından geliştirilen yeni teknolojiyle birlikte 'çipli insan' devri başladı. Artık şirket çalışanları vücutlarında bulunan çiplerle işe giriş çıkış yapacak ve birçok işini bu çipler sayesinde halledecek.

İsveç'te bir teknoloji şirketi çipli insan dönemini başlattı. Şirket geliştirdiği elektronikçipi insanın derisinin altına yerleştiriyor. Deri altına yerleştirilen çiple birlikte kişi birçok işini halledebiliyor. Ancak çipin yakılmasından sonra kişinin tüm hareketleri takip edilebiliyor. Şirket müşteri bulmaya da başladı.

Teknoloji şirketinin ilk müşterilerinden olan bir iş merkezi, fotokopi makinelerini kullanabilmeleri, güvenlik kapılarından geçebilmeleri ve kantinden alışveriş yapabilmeleri için, çalışanlarının eline çip taktırmaya başladı.

BBC'de yer alan habere göre, pirinç tanesi büyüklüğündeki çip, dokunmatik kredi ve metro kartlarında da kullanılan radyo-frekans tanımlama (RFID) sistemi ile çalışıyor.

Stockholm’deki Epicenter isimli yüksek teknoloji ürünü iş merkezinde 700 kişi çalışıyor ve önümüzdeki aylarda tüm çalışanlara mekânı rahat kullanabilmeleri için çip takılması planlanıyor.


Kaynak
http://www.dunyabulteni.net/bilim-teknoloji/321205/isvecte-cipli-insan-donemi-basladi


Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum