İşte Juno'nun dünyaya gönderdiği ilk fotoğraf
Büyük ölçüde gazdan oluşan, Güneş Sistemi'nin en büyük gezegeni Jüpiter'i araştıracak olan Juno uzay aracı gezegenin yörüngesine oturduktan sonra dünyanın dört gözle beklediği ilk görüntüyü dünyaya geçti, NASA beklemeden fotoğrafı yayınladı.

Şu ana kadar gezegenin çekirdeğine en çok yaklaşabilmiş olan uzay aracı Juno'nun amacı, Jüpiter'in nasıl oluştuğunu ve yıllar içinde nasıl değiştiğini anlayabilmek. Çevresi çok kalın bir gaz ve bulut katmanıyla kaplı olan Jüpiter hakkında bilinenler oldukça sınırlı.

Yörüngeye oturmasıyla birlikte Juno dünyayla çektiği ilk görüntüyü ise Türkiye saati ile bu gece yarısı paylaştı. Jüpiter'i etrafındaki uydularıyla beraber fotoğraflayan Juno'nun bu görüntüsü 11 Temmuz tarihinde çekildi. NASA'nın resmi Instagram ve Facebook hesaplarında hızlıca paylaşılan görüntü kısa sürede binlerce 'beğeni' ve yorum aldı.

JUNO'NUN GÖREVİ NE KADAR SÜRECEK?

NASA, radyasyondan zarar görüp işlevsiz hale gelmezse Juno'yu 2018 yılı Şubat ayına kadar görevde tutmayı planlıyor. Kameranın çektiği görüntülerin ise gelecek birkaç ay içinde kademeli olarak çözünmesi bekleniyor. Birçok uzay misyonunda olduğu gibi, uzay aracı son güne kadar komuta edilecek ve sonunda Jüpiter'in atmosferine salınacak.

Kaynak
http://www.hurriyet.com.tr/iste-junonun-dunyaya-gonderdigi-ilk-fotograf-40143268

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum