Mars Meteoriti, Organik Moleküllerin İnanılmaz Çeşitliliğine Sahip
Bu son derece nadir cisimde karbonlu bileşikler ve fazlası bulundu.

Dünya'ya düşerken tespit edilen yalnızca beş Mars meteoriti vardır. Bunlardan biri olan Tissint meteoriti, 2012 yılında, adını aldığı kasabadan 50 kilometre uzakta, Fas'a düştü. Yeni araştırmalar, bu gök taşının organik bileşikler açısından inanılmaz derecede zengin olduğunu ortaya çıkardı.

Organik moleküller karbon, hidrojen, oksijen, nitrojen, kükürt ve diğer elementleri içerir. Yeryüzünde, bu maddelerin üretiminden genellikle canlı organizmalar sorumludur. Ancak cansız kimya da onları oluşturabilir. Mars'ın geçmişinde yaşam formları olup olmadığını bilmiyoruz. Organik bileşiklerin varlığı, hiçbir şey var olmamış olsa bile, yaşam için gerekli olan elementlerin orada olduğunu gösterir.

Münih Teknik Üniversitesi ve Helmholtz Münih'ten baş yazar Philippe Schmitt-Kopplin, bir açıklamada, "Mars ve Dünya, evrimlerinin birçok yönünü paylaşıyor. Ve gezegenimizde yaşam doğup gelişirken, Mars'ta var olup olmadığı sorusu, komşu gezegenimizin suyu, organik molekülleri ve reaktif yüzeyleri hakkında daha derin bilgi gerektiren çok sıcak bir araştırma konusu." dedi. 

Çalışma, bir Mars meteoritinde bulunan organik bileşik çeşitliliğinin en kapsamlı kataloğunu ortaya çıkardı. Ekip, organik bileşiklerin tüm yelpazesini çözmenin yanı sıra bunu belirli mineralojiye bağlayarak bu bileşiklerin oluşumunu şekillendiren jeolojik süreçler hakkında fikir verdi.

Carnegie Bilim Enstitüsü'nden ortak yazar Andrew Steele, "Bu zengin organik ödülü şekillendiren olayların süreçlerini ve sırasını anlamak, Mars'ın yaşanabilirliği ve potansiyel olarak yaşamın oluşumuna yol açabilecek reaksiyonlar hakkında yeni ayrıntıları ortaya çıkaracaktır." diye ekledi.

Bulguların en ilginç olanı, Mars'ta daha önce hiç görülmemiş organik magnezyum bileşiklerinin varlığıydı. Kızıl Gezegenin karbon döngüsü ile kayaçlarının evrimi arasında çok özel bir bağlantı. Bu cisim üzerindeki çalışma, keşif araçlarının herhangi bir tek örnekte bulabildiğinden daha kapsamlıydı, ancak Mars Sample Return görevi bunu değiştirecek.

Diğer tüm Mars meteoritleri gibi, Tissint'in parçaları da yüz milyonlarca yıl önce şiddetli bir çarpışmayla uzaya fırlatılan ve gezegenimize çarpmadan önce gezegenler arası uzayda seyahat eden Mars parçalarından sadece birkaçıydı.

Bu araştırmanın bulguları Science Advances'te yayınlandı.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum