ISS, Patlayan Rus Askeri Uydusunu Önlemek İçin Harekete Geçti
ISS, Patlayan Rus Askeri Uydusunu Önlemek İçin Harekete Geçti

Geçen hafta, son derece zengin üç adam, kötü hava nedeniyle Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nde mahsur kaldıkları için Uluslararası Uzay İstasyonunda (ISS) mahsur kaldılar ve buradan eve dönüş yolculuğu başladı. Uzun süre kaldıkları süre boyunca, biraz korkutucu olsa da otantik, modern bir astronot deneyimi yaşadılar: potansiyel olarak tehlikeli uzay enkazından kaçmak.

CBS News muhabiri William Harwood'a göre Cumartesi günü ISS, havaya uçurduğu bir Rus askeri uydusunun parçalarıyla olası bir çarpışmayı önlemek için bir "yeniden başlatma manevrası" yaptı. Enkaz, Rusya'nın kendi askeri uydusu Cosmos 1408'i yok ettiği 15 Kasım 2021'de yaratıldı. 1982'de fırlatılan uydu, karadan fırlatılan bir füze tarafından havaya uçuruldu. Cosmos 1408, 2.200 kilogram olduğu göz önüne alındığında, yok edildiğinde oldukça fazla miktarda uzay çöpü yarattı. Sonunda yavaşlayacak ve yanacak, ancak bu süreç on yıldan fazla sürebilir.

Enkazla ilgili bir endişe, "Kessler Etkisi"ne (veya Kessler Sendromuna) neden olabilmesidir. Basitçe söylemek gerekirse, Kessler Etkisi, düşük Dünya yörüngesindeki tek bir olayın (bir uydunun patlaması gibi), enkaz yörüngedeki diğer uyduları yok ettiği için zincirleme bir reaksiyon oluşturduğu yerdir. Böyle bir durumda, enkaz diğer uydularla veya diğer enkazlarla çarpışmaya devam edebilir, potansiyel olarak iletişim sorunlarına neden olabilir ve uzay araçlarının erişemeyeceği alanlar bırakabilir. Esasen, Gravity filmi gibi bitebilir, ancak daha az George Clooney ve daha fazla "hey GPS'ime ne oldu". En kötüsü, bazıları bunun bizi esasen Dünya'da hapsedebileceğini ve buradan ayrılamayacağını düşünüyor.

ABD kısa süre önce, uzay enkazı sorunu nedeniyle artık uydu karşıtı füze testleri yapmayacağını açıklayarak diğer ülkeleri de aynı şeyi yapmaya çağırdı.

https://www.youtube.com/watch?v=yS1ibDImAYU 

Neyse ki, yeniden başlatma manevrası başarılı olmuş gibi görünüyor ve ISS'nin ilk uzay turistleri dönüş yolculuğuna, eve varmalarından tam sekiz gün sonra pazar günü başladı.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/space/iss-moves-to-avoid-exploded-russian-military-satellite/ 

 

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum