NASA'nın Mega Roket Fırlatma Pisti'ne Yıldırım Çarptı
NASA'nın Mega Roket Fırlatma Pisti'ne Yıldırım Çarptı

NASA'nın yeni mega roketinin fırlatma rampasına yıldırım düştü. Ortaya çıkan sonuç ise, rampaya hiçbir zarar vermeyen muhteşem bir görüntü oldu.

NASA, olayın 1972'den bu yana ilk kez insanları aya götürmeyi amaçlayan 30 katlı bir gemi olan Artemis I'e herhangi bir zarar vermediğini söyledi.

Fotoğrafçı Jerry Pike'ın Twitter'da paylaştığı bir video, roketi destekleyen kuleye yıldırımın düştüğü anı gösteriyor.

Artemis I, yıldırım çarptığında ilk yolculuğundan önce bir dizi önemli yakıt doldurma testinin ortasındaydı.

Hasar oluşmayan roketin, mürettebatsız bir görevde fırlatılmasından önceki son büyük testi olan üç günlük "ıslak elbise provası", bu olay nedeniye birkaç saat ertelendi.

Insider'dan Morgan McFall-Johnsen'in bildirdiğine göre, ıslak elbise provası, fırlatma kontrolörlerinin roketi yakıtla doldurması, kalkıştan önce 10 saniyeye kadar geri sayması ve ardından durup tankları boşaltmasıdır.

NASA'nın yayınladığı bir güncellemeye göre, olay günü fırlatma rampasına dört şimşek çarptı, bunlardan üçü nispeten düşük yoğunluktaydı.

Space.com'a göre NASA'nın Keşif Yer Sistemleri müdür yardımcısı Jeremy Parsons bir Twitter iletisinde, fırlatma rampasının yıldırımdan korunma sisteminin, yıldırımı yere yönlendiren bir tele bağlı bir fiberglas direğinden oluştuğunu söyledi.

Parsons'a göre sistem, bir yıldırım yapıya çarptıktan sonra roketin sağlığını izlemeye yardımcı olan sensörlerle donatılmıştır.

Parsons, "Bu konfigürasyon, roketin tehlikeli akımlardan izole edilmesine yardımcı olur" dedi.

Fotoğraf: SLS'nin tam boyutunu gösteren çalışma platformları, Araç Montaj Binası, 16 Mart 2022.

Parsons bir tweet'te, "ABD'nin 'yıldırım başkenti' olan Cape Canaveral'daki yıldırım nedenli gecikmelerin yaygın olduğunu söyledi.

Bir açıklamaya göre, NASA'nın fırlatıcının etrafındaki alanda pozitif basınç oluşturan fanlarla ilgili ayrı bir sorun tespit etmesi üzerine pazar günü roketin doldurulması daha da ertelendi.

NASA, bu fanlar olmadan personel için tehlikeli olabilecek gazların birikebileceğini söyledi.

Insider'dan Morgan McFall-Johnsen'in daha önce bildirdiğine göre, Artemis I dört büyük motor, iki roket güçlendirici ve bir Orion uzay gemisinden oluşuyor.

NASA, teste pazartesi günü devam etmeyi hedefliyor.

Bu makale ilk olarak Business Insider tarafından yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum