Invermektin İlacı Nesli Tükenmekte Olan Deniz Aslanlarını Kurtarabilir
Invermektin İlacı Nesli Tükenmekte Olan Deniz Aslanlarını Kurtarabilir

Ivermektin, insanlarda ve hayvanlarda parazitlere karşı yıllardır kullanılan etkili bir ilaçtır. Pandemi sırasında bu ilacın Covid tedavisinde de kullanılabileceğini savunanlar ortaya çıktı. Aşı karşıtı aktivistler bu ilacın Covid tedavisinde kullanılması için çabalasalar da ABD, İngiltere ve Avrupa Birliği sağlık yetkilileri bu ilacın Covid'e karşı kullanılabilmesi için yeterli veri olmadığı kanaatine vardılar. Covid üzerinden sahte kanıtlarla yapılan ivermektin ilacı reklamları işlevsel bir ilacın yanlış algılanmasına sebep olabilir. Ivermektin ilacının keşfine Nobel Ödülü verilmiştir ve bunun bir nedeni vardır, ilacın etkileri iç ve dış parazitlerden rahatsız olan çok sayıda çeşitli memelilere fayda sağlamaktadır.

Sydney Üniversitesi’nden Dr. Rachel Gray, Avustralya deniz aslanlarını kurtarma yoluna çıktığında kullandığı ilaçların kültürel savaşlara yol açacağından habersizdi. Fakat Gray ve arkadaşları tarafından yapılan araştırmaların sonuçları olumlu yönde. Bir deniz aslanı yavrusunun boynuna sürülen ya da enjekte edilen bir miktar ivermektinin türleri kurtarmanın anahtarı olabileceği anlaşıldı. Çalışma sadece Avustralya deniz aslanlarında uygulansa da Avustralya dışındaki diğer deniz aslanları ve foklar da bu tedavilerden olumlu şekilde faydalanabilecek.

Kancalı kurtlar -enfeksiyona neden olup bağırsakta yaşayan parazitik yuvarlak kurtlar- Avustralya deniz aslanlarında o kadar yaygındır ki, neredeyse bütün yavrular annelerinin sütlerinden enfekte olurlar. Yavru ölümlerinin %40’ı ise parazitlerin neden olduğu anemi hastalığıyla alakalıdır. Büyümenin yavaşlaması kalanları daha savunmasız yaparken nesillerin aktarılmasında %64 düşüşe sebep olmaktadır. Neyseki, Dr. Rachel Gray çalışmasında deniz aslanlarını yok olmaktan kurtarmak için hala umudun olduğunu gösteriyor.

Önceki araştırmalar ivermektin enjeksiyonunun ilgili türlerde etkili tedavilerini göstermiştir. Ancak Gray “Enjeksiyonun içinde olduğu herhangi bir saha ortamı bir problemdir” demiştir, çünkü her zaman mevcut olmayan belirli bir uzmanlık gerektiriyor. Gray ve doktora öğrencisi Scott Lindsay daha basit bir çözümün olup olmadığını denemek istediler. İçerisinde ivermektin olan viskoz bir sıvıyı Güney Avustralya’da bulunan Dangerous Reef adasındaki 27 yavru deniz aslanının boynunun arkasına sürdüler, farklı 29 deniz aslanına ise ivermektin enjekte ettiler. Denemelerinin sonucunda her iki gruptaki deniz aslanlarının da neredeyse tamamen kancalı kurt enfeksiyonundan kurtulduğunu gördüler (lokal ivermektinin başarı oranı %96.4, enjekte ivermectinin %96.8). Ayrıca, tedavi uygulanan deniz aslanlarının öldürücü olmayan ama sağlık sorunlarına yol açan bitlerden de korunduğunu fark ettiler.

Gray, hala tedaviyi uygulayacak insanları yavruların keskin dişlerinden uzak tutacak yeni yöntem arayışında olsa da, görevlilerin tedaviyi karşılaştıkları yavrulara uygulayabilmelerini umuyor. Deniz aslanı yavruları Avustralya kıyı şeridinde 3000 kilometreye yayılmış ve zor erişilebilir olsalar da %40’ı aynı dört sahil üzerinde doğup büyüyor ve azalan sayılarının bu tedavi yöntemi uygulanılarak tersine çevrilmesi mümkün olabilir.

Gray, deniz aslanları ve kancalı kurtlar uzun zamandır birlikte yaşadıklarını ve ölümlerin her zaman bu kadar yaygın olmadığını söyledi. Çevre kirliliğine yol açan maddelerin veya diğer stres faktörlerinin yavruları daha savunmasız hale getirdiğini düşünüyor. Bu durumun kesin nedeni hala bilinmiyor ve bu yüzden düzeltilmesi ne yazık ki çok zor.

Kaynak:

https://www.iflscience.com/plants-and-animals/ivermectin-could-save-endangered-sea-lions-but-not-from-a-virus/

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum