İnternetteki ilk web sitesi nasıl doğdu, gelişti ve sürdürebilir hale geldi?
İnternetteki ilk web sitesi nasıl doğdu, gelişti ve sürdürebilir hale geldi?

Dünyadaki ilk web sitesinin nasıl doğduğunu merak ediyor musunuz? İlk web sitesi CERN (Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire)’de kurulmuştur. Tim Berners-Lee, 6 Ağustos 1991 yılında İsviçre Alpleri’nde ilk web sitesini yayınlamıştır. Sitenin çalıştırıldığı bilgisayar 1988’de üretilen NeXT bilgisayarıdır.

Bu resimden ilk web sitesinin görünümüne görebilirsiniz.

 

1980 yılında internet sadece haberleşme ve e-posta gönderimleri için kullanılıyordu. Genel ağ içerisinde gezinmek mümkün değildi, sadece geliştiriciler gezinebilirdi ve bu durum Berners-Lee'nin dikkatini çekmesinin ardından konu hakkında çalışmalara başladı. Çalışmalara başlamasının bir diğer sebebi ise hiper metin olduğu için metin kaydetme gereksinimi duymasıydı. Berners-Lee'nin vizyonu yaşamı daha fazla kolaylaştırmak ve sorunların bilgisayar üzerinde olmasıydı. Sonra World Wide Web  projesi için çalışmalara başladı. 1989 yıllarının başlarında web sistemi için bütün tasarımlarını düzenledi. Sistem, internete bağlı başka bilgisayarlara belgeleri birbirine bağlayan hiper metinleri de içeriyordu. Berners-Lee aynı yılda kasım ayı içerisinde ilk başarılı HTTP iletişimini de gerçekleştirdi. Ancak yöneticiler buna hemen ikna olmadı. Bu yüzden daha gelişmiş sistemleriyle yeni proje için izin aldı.

Ardından projesinde web site oluşturmanın baş yapıtları HTML, URL ve HTTP’yi geliştirdi. Bütün çalışmalarını NeXT bilgisayarında gerçekleştirdi.

Bu fotoğraftan World Wide Web içeriği düzenlemek için kullanılan Nexus tarayıcısından 1993 tarihinden alınmış ekran görüntüsüne ulaşabilirsiniz.

 

1989'daki ilk kurduğu ve çalışmalar sürdürdüğü sisteminden üç yıl sonra dünyanın ilk web sitesini açtı ve World Wide Web doğdu. Ekip üyesi fizikçi Bern Pollarmann ilk arama motorunu XFIND geliştirdi. Hiç kimse o zamanlar internetin bu biçimde kullanılacağına dahi inanmıyordu. Berners-Lee her zaman inancını kaybetmeyip günümüzdeki web site kurulumunun yapı taşlarını oluşturmuştu.

Vildan Zenan Tekin
Biga Atatürk Anadolu Lisesi - İçerik Yazarı Content Writer • Content Editor

0 yorum