İnternete bağlanıp görüntü kaydedebilen biyonik göz geliyor
Kulağa her ne kadar bilim kurgu film konsepti gibi gelse de fotoğraf çekebilen, filtreli görebilen ve hatta Wi-Fi ağlarına bağlanabilen göz yapısı için çalışmalar başladı bile. İtalyan araştırmacıların konsept aşamasına getirdiği sentetik göz projesinin 2027 yılında kullanıma girmesi bekleniyor.

Teknoloji hızla ilerlemeye, gelişmeye devam ediyor. Gerek mobil cihazlar, gerek otomobil gibi alanlarda ilerleyen teknoloji her alanda olduğu gibi sağlık alanında da gelişmeler göstermekte.

Fakat bu seferki örneğimiz tamamen bilim-kurgu filmlerinden fırlamışcasına gelecek bir proje olarak karşımıza çıkarak şaşırtıyor.

İtalyan MHOX Tıb Laboratuvarı'nda geliştirilmekte olan Enhance Your Eye aldı proje, kısaca kelimelerin baş harfleri alınarak yine ingilizce "göz" anlamına gerelen EYE adını almış.

Bilim-kurgu gibi gelen kısmı ise bu EYE projesi bir biyonik göz olacak ve teknolojinin niğmetlerini fazlasıyla kullanmasıyla dikkatleri üzerine çekecek. Yani, EYE fotoğraf çekebilir, video kaydı yapabilir, Wi-Fi ağlarına bağlanarak internet bağlantısı sağyalabilir bir göz olacak!

Hatta bu EYE adı verilen gözde Instangram'daki gibi çerçeve ve filtreleme özelliği de olacak.

Görme bozukluğu ve görme duyusunu kaybetmiş kişilere yönelik yapılan bu çalışmanın normal bir biyonik göz olan Heal, fotoğraf ve video kaydı yapabilen özellikli hali Enhance ve WiFi bağlanabilir özellikli Advance şeklinde üç farklı seçeneği olacak. Ayrıca bu üç tür de 3D yazıcılar vasıtasıyla üretilecek.

Şu anda hayal gelen bu proje için ön görülen tarih ise Ocak 2027 olarak belirlenmiş. Bakalım o zaman geldiğinde nasıl bir göz ile karşı karşıya kalacağız.

Kaynaklar
http://www.webtekno.com/giyilebilirteknoloji/enhance-your-eye-h6901.html
http://mhoxdesign.com/eye-en.html

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum