Advertisement
Dünyanın En Güçlü MRI'ından İnsan Beyninin İlk Görüntüleri Ortaya Çıktı
Dünyanın en güçlü MRI tarayıcısı, insan beyninin ilk görüntülerini sunarak, gizemli zihinlerimize ve onlara musallat olan hastalıklara daha fazla ışık tutacağı umulan yeni bir netlik düzeyine ulaştı.

Fransa Atom Enerjisi Komisyonu'ndaki (CEA) araştırmacılar makineyi ilk olarak 2021 yılında bir balkabağını taramak için kullandılar. Ancak sağlık yetkilileri kısa süre önce onlara insanları taramaları için yeşil ışık yaktı.

Geçtiğimiz birkaç ay içinde, yaklaşık 20 sağlıklı gönüllü, birçok teknoloji şirketi ve üniversiteye ev sahipliği yapan Paris'in güneyindeki Plateau de Saclay bölgesinde bulunan manyetik rezonans görüntüleme (MRI) makinesinin içine giren ilk kişiler oldu.

Projede çalışan fizikçi Alexandre Vignaud, "CEA'da daha önce hiç ulaşılmamış bir netlik düzeyi gördük" dedi.

Tarayıcı tarafından yaratılan manyetik alan, mucit Nikola Tesla'nın adını taşıyan bir ölçü birimi olan 11,7 teslas gücünde.

Bu güç, makinenin, hastanelerde yaygın olarak kullanılan ve normalde gücü üç teslası geçmeyen MRI'lardan 10 kat daha hassas görüntü taramasına olanak tanıyor.

Vignaud, bir bilgisayar ekranında, Iseult adı verilen bu güçlü tarayıcının çektiği görüntüleri normal bir MRI'dan alınan görüntülerle karşılaştırdı.

"Bu makineyle serebral korteksi besleyen küçük damarları ya da beyinciğin şimdiye kadar neredeyse görünmez olan ayrıntılarını görebiliyoruz" dedi.

Kendisi de bir fizikçi olan Fransa Araştırma Bakanı Sylvie Retailleau "bu kadar netlik inanılır gibi değil!" dedi.

AFP'ye yaptığı açıklamada "Dünyada bir ilk olan bu çalışma, beyin patolojilerinin daha iyi tespit ve tedavi edilmesini sağlayacak" dedi.

 

Beynin Bölgelerini Aydınlatmak

Beş metre (16 feet) uzunluğunda ve yüksekliğinde bir silindirin içinde, makine 1.500 amper akım taşıyan bir bobinden güç alan 132 tonluk bir mıknatıs barındırıyor.

İnsanların içine girebileceği 90 santimetrelik (üç ayak) bir açıklık bulunmaktadır.

Tasarım, Fransız ve Alman mühendisler arasındaki bir ortaklığın yirmi yıllık araştırmasının sonucudur.

Amerika Birleşik Devletleri ve Güney Kore de benzer şekilde güçlü MRI makineleri üzerinde çalışıyor, ancak henüz insan görüntülerini taramaya başlamadılar.

Böylesine güçlü bir tarayıcının ana hedeflerinden biri, beynin anatomisi ve belirli görevleri yerine getirirken hangi alanların aktive olduğu konusundaki anlayışımızı geliştirmektir.

Bilim insanları, beyin yüzler, yerler ya da kelimeler gibi belirli şeyleri tanıdığında serebral korteksin farklı bölgelerinin harekete geçtiğini göstermek için MRI'ları zaten kullandılar.

Projenin bilimsel direktörü Nicolas Boulant, 11.7 teslanın gücünden yararlanmanın Iseult'un "beynin yapısı ile bilişsel işlevler arasındaki ilişkiyi, örneğin bir kitap okuduğumuzda ya da zihinsel bir hesaplama yaptığımızda daha iyi anlamasına" yardımcı olacağını söyledi.

Alzheimer'ın İzinde

Araştırmacılar, tarayıcının gücünün Parkinson veya Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalıkların ya da depresyon veya şizofreni gibi psikolojik durumların arkasındaki anlaşılması zor mekanizmalara da ışık tutabileceğini umuyor.

CEA araştırmacısı Anne-Isabelle Etienvre, "Örneğin, beynin belirli bir bölgesinin- hipokampus - Alzheimer hastalığına karıştığını biliyoruz, bu nedenle hücrelerin serebral korteksin bu bölümünde nasıl çalıştığını bulabilmeyi umuyoruz" dedi.

Bilim insanları ayrıca lityum gibi bipolar bozukluğu tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçların beyinde nasıl dağıldığının haritasını çıkarmayı umuyor.

MRI tarafından yaratılan güçlü manyetik alan, beynin hangi bölümlerinin lityum tarafından hedeflendiğinin daha net bir görüntüsünü verecektir. Bu da hangi hastaların ilaca daha iyi ya da daha kötü yanıt vereceğini belirlemeye yardımcı olabilir.

Etienvre, "Bu çok zararlı hastalıkları daha iyi anlayabilirsek, onları daha erken teşhis edebilir ve dolayısıyla daha iyi tedavi edebiliriz" dedi.

Öngörülebilir gelecekte, normal hastalar kendi beyinlerinin içini görmek için Iseult'un kudretli gücünü kullanamayacaklar.

Boulant, makinenin "klinik bir teşhis aracı olması amaçlanmıyor, ancak öğrenilen bilgilerin daha sonra hastanelerde kullanılabileceğini umuyoruz" dedi.

Önümüzdeki aylarda, beyinleri taranmak üzere yeni bir sağlıklı hasta grubu işe alınacak.

Makine birkaç yıl boyunca rahatsızlığı olan hastalar üzerinde kullanılmayacak.

Bu yazı SCIENCEALERT’ de yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum