İngiltere Ahtapotları ve Yengeçleri ‘Resmen’ Duyarlı Varlıklar Olarak Tanıyacak
İngiltere Ahtapotları ve Yengeçleri ‘Resmen’ Duyarlı Varlıklar Olarak Tanıyacak

Birleşik Krallık, ahtapotları ve yengeçleri duyarlı varlıklar olarak resmen tanıdı.

İngiltere Hayvan Refahı Bakanı Lord Zac Goldsmith yaptığı açıklamada, "Bilim artık dekapodların ve kafadanbacaklıların acı hissedebildiğini ve bu nedenle bu hayati yasanın kapsamına girmelerinin doğru olduğunu gösteriyor" dedi.

Kurbağalardan köpeklere, tüm omurgasız hayvanlarla birlikte dekapodların ve kafadanbacaklıların da korunmasını öngören Hayvan Refahı Duyarlılığı Yasası'nda yapılan güncelleme, London School of Economics and Political Science tarafından yapılan 300'den fazla bilimsel çalışmanın gözden geçirilmesini sonucunda yapıldı.

Kalamar ve ahtapot gibi kafadanbacaklılar ve dekapodlar (yengeçler ve ıstakozlar), Norveç, İsveç ve Avusturya gibi diğer Avrupa ülkelerinde hayvan refahı yasaları kapsamında zaten koruma altındadır.

Araştırmacılar raporda bu türler için, "Duyarlılık, acı, zevk, açlık, susuzluk, sıcaklık, neşe, rahatlık ve heyecan gibi duygulara sahiplerdir" diye açıklıyor.

Araştırmacılar, bu omurgasızlarda, öğrenme yeteneği, ağrı reseptörlerinin varlığı ve bunların beyne bağlantıları, anesteziklere tepki ve bir yaralanmaya karşı korunma gösteren davranışları da dahil olmak üzere sekiz duyarlılık ölçüsünü değerlendirdi.

Rapor, "Kabuklular ve kafadanbacaklılar, kuşkusuz dünyayı bizden son derece farklı şekillerde deneyimliyorlar. Ancak önemli olan, bu deneyimin bir bilinç halinde olup olmadığıydı” şeklinde belirtiyor.

Bu hayvanların zevk, acı gibi duyguları yaşadıklarına inanmak için kanıtların artık yeterli olduğunu biliyoruz.

Bu şaşırtıcı hayvanların bazı özellikleri bize her ne kadar yabancı görünse de kısmen karmaşık merkezi sinir sistemleri sayesinde bu tür duyguları sergileyebiliyorlar.

Kafadanbacaklılar tüm araştırmalarda zekalarını açıkça gösterdiler. Örneğin mürekkepbalığı, insan çocukları için tasarlanmış bilişsel testleri geçebilirken, ahtapotlar tek tek insanları tanıyabilir, daha önce karşılaştıkları bulmacaları nasıl çözeceklerini hatırlayabilirler.

Aynı zamanda duygusal olarak acı hissederler ve kapana kısıldıklarında tıpkı bizim gibi hüsrana uğrarlar ve sıkılırlar. Ayrıca rüya görebilirler.

Ahtapotlar kadar ünlü olmasa da yengeçler de çağrışım yoluyla öğrenme yeteneği göstermiştir. Karmaşık labirentlerde gezinmeyi öğrenebilir ve sahte bir martının bir tehdit olmadığını anlayabilir ve hatırlayabilirler. Ayrıca acıyı yaşarlar, bundan kaçınmak için koruyucu davranışlar sergilerler ve aşırı gürültüden dolayı stres yaşarlar.

Rapor, önerilen güncellemelerin kapsadığı bazı türler için bu özelliklerden yoksun olmasına rağmen, bunun yokluk kanıtından ziyade araştırma eksikliğinden kaynaklanabileceğine dikkat çekiyor. Bu nedenle, korumaların bu iki sınıftaki tüm hayvanlara genişletilmesi öneriliyor.

Duyarlılık Yasası'ndaki bu güncelleme teoride harika görünüyor, ancak eylem ve yaptırımlar gelmediği sürece, yalnızca siyasi bir "duruş" örneği olabilir. Yeni değişiklik sadece gelecekteki hükümet kararları için dikkate alınacak, bu nedenle halihazırda meydana gelen sorunlu uygulamalar cezasız kalmaya devam ediyor.

Barones Jenny Jones, "Hükümet bunu görmezden geliyor ve kendi işini yapıyor" dedi. "Tıpkı iklim değişikliği ve karbon salınımı konusunda yaptıkları gibi, hayvan refahı ve hayvan duyarlılığı konusunda da duyarsız davranıyorlar."

Dahası, bu durum toplumun dikkatini bireysel hayvan refahına odaklamaya, hayvanların karşı karşıya kaldığı daha büyük sistemik problemler üzerine düşünmeye ve bu konuda harekete geçmeye yönelik hamleler için bir başlangıç olabilir.

Rapor, "yaygın hayvan refahı endişelerinin kaynağı olan uygulamaları düzenlemek için adımlar" atılmasını tavsiye ediyor. Buna, dekapodların yasa dışı avlanmasının yasaklanması ve acımasız ıstakoz haşlamalarının engellenmesi de dahil. Ayrıca yalnızca eğitimli avcıların, canlı kabukluları satmasına izin verilmesi gerektiğini öne sürüyor.

Bilişsel bilim filozofu Jonathan Birch, "Değişiklik aynı zamanda büyük bir tutarsızlığın giderilmesine de yardımcı olacak. Ahtapotlar ve diğer kafadanbacaklılar bilim alanında yıllardır korunmaktadır, ancak şimdiye kadar bilim dışında herhangi bir alanda koruma almamışlardır" diyor.

Bu yeni değişikliğin dünyamızı paylaştığımız bu muhteşem varlıklara yardım edip artık onların daha huzurlu bir şekilde yaşamalarına yardımcı olacağını umuyoruz.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum