İngiltere 2018 için uzay üssü planlıyor
Birleşik Krallık, ticari uzay uçuşlarının başlangıç noktası olacak bir uzay üssü kurmayı planlıyor. Yapılacak fizibilite çalışmaları altında, uzay üssünün önümüzdeki beş sene içinde hayata geçmesi bekleniyor.


Birleşik Krallık, uzay-havacılık sektörünü geliştirmek ve beş yıl içinde ticari uzay uçuşlarını başlatmak için uzay üssü projesi hazırlıyor. Ulusal Uzay Teknoloji Programı (NSTP) tarafından ve Temmuz ayında hükümete sunulacak rapor kapsamında, uzay-havacılık sektörünün değeri en az dört katına çıkarılmak isteniyor.

NSTP tarafından hazırlanan ve 2014-2030 yıllarını kapsayan program, Birleşik Krallık'ın bugün 15 milyar dolar değerindeki uzay-havacılık sektörünün değerini en az 67 milyar dolara çıkarmayı öngörürken, geleceğin uzay üssü için de en ideal yeri İskoçya'nın kuzeyindeki Lossiemouth olarak gösteriyor. Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne ait bir üssün de bulunduğu bölge, roket ateşleme platformları ve yeni nesil hava araçlarının kullanımı için ideal olarak kabul ediliyor.

İngiliz milyarder Sir Richard Branson'ın sahip olduğu Virgin Galactic, 2009 yılında Lossiemouth'un gelecekte bir uzay üssü inşa edilmesi için ideal yer olduğunu belirtmişti. Öte yandan, Eylül'de gerçekleştirilecek ve İskoçya'yı Birleşik Krallık'tan bağımsız kılabilecek referandum uzay üssü planlarının değişmesine neden olabilir. Referandumdan bağımsızlık kararı çıkarsa, İskoçya'nın 2018 itibariyle bağımsız bir ülke olması bekleniyor. Yine de, birçok ülke dahil İngiltere'nin de imzaladığı 'Outer Space Treaty' anlaşması, uluslararası işbirliği kapsamında üssün İngiltere trafından kullanılmasını sağlayabilir.

Birleşik Krallık, Reaction Engines firmasının geliştirdiği Skylon uzay aracı için önümüzdeki iki yıl boyunca 100 milyon dolarlık bütçe ayıracağını açıklamıştı. NSTP, Skylon gibi projelerin üretilmesi için bir teşvik programı da başlatacak. Uzay-havacılık sektörünün ilerlemesine katkıda bulunacak projeler ödüllendirilecek.

Uluslararası düzenlemeler ve güvenlik politikası üzerinde de çalışan Birleşik Krallık, çok uluslu çalışmalar kapsamında bir uydu sinyal spektrum grubu da kuracak. Birleşik Krallık, Avrupa Birliği'nin (AB) 2014-2020 için ayırdığı 16 milyar dolarlık uzay araştırmaları bütçesinin büyük kısmını karşılıyor.

Kaynak: Space.com

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum