Ay'ın Dünya'ya Çarpması Nasıl Görünürdü?
Bir YouTube kullanıcısı Ay'ın Dünya'ya çarpmasıyla nelerin yaşanabileceğinin gösterildiği güzel bir simülasyon yaptı.

Şu an Güneş Sistemi'nde bulunan gezegenler ve gök cisimleri arasında sadece Dünya'da yaşamın olduğu biliniyor. Bunun başlıca nedenlerinden birisi, Dünya'nın çevresindeki gezegenlerle hassas bir düzen içerisinde çalışıyor olması. Bu düzenin biraz bozulmasıyla birlikte çok büyük felaketler ortaya çıkabilir ve gezegenimiz kolayca canlıların yaşayamayacağı bir hale gelebilir. 
Neredeyse her gün karşılaşmamıza rağmen çoğu kişinin gökyüzünü süslemek ve şiirlerde geçmekten başka bir işe yaramadığını düşündüğü Ay, Dünya'nın tek doğal uydusu. Boyutu bakımından sistemimizde bulunan diğer gezegenlerin uydularından daha büyük olan Ay'ın  yüzey alanı Dünya'nın yüzey alanının sadece 13'te 1'i. Peki Dünya'ya kıyasla bu kadar küçük olan Ay, kıyamet senaryolarında yer aldığı gibi Dünya'ya çarpsaydı ne olurdu?

Bir YouTube kullanıcısı olan Max Mayer, Universe Sandbox 2 adlı bir uygulamayı kullanarak Ay'ın ve Dünya'nın çarpışmasının gösterildiği bir video hazırlamış.

Videoda da gördüğünüz gibi Ay'ın Dünya'ya çarpmasının sadece dış uzaydan görülen etkileri videoya dahil edilmiş. Buna rağmen gezegenimizde yaşanan patlamalar ve yer kürenini kırılmaları net bir şekilde görülebiliyor. Bu videoda gördüğümüz gibi Ay'ın Dünya'ya çarpması gerçekleşseydi sadece birkaç saniye içerisinde Dünya'da bulunan bütün canlılar, çarpışmanın yarattığı patlama dalgası ve depremler nedeniyle ölürdü.

Dünya'ya yaklaşmaya başlayan ve yaklaştıkça Dünya üzerindeki çekim gücü artan Ay, böyle bir yakınlaşma yaşanması durumunda ilk olarak okyanusları ve denizleri etkileyecektir. Dev tsunamilerin yaşanmasına neden olacak Ay'ın Dünya ile çarpışması, çok büyük depremlerin yaşanmasına neden olacaktır. Yer kabuğunu delerek içerilere doğru ilerleyecek olan Ay, yoluna devam ederken yolundaki magmayı dışarı itecektir ve bu da simülasyonda görülen volkanik faliyetlere yol açacaktır.

Bu olayın yaşanmasının ardından gezegenimiz varlığını sürdürmeye devam edebilir fakat hiçbir canlı türünün Dünya üzerinde yaşamına devam etmesi imkansız.

Kaynak
http://www.webtekno.com/uzay/ay-in-dunya-ya-carpmasi-nasil-gorunurdu-h11794.html
https://www.youtube.com/watch?v=i_OgGF92k_M

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum