Ingenuity’den Yeni Renkli Görüntüler, Mars'ta Uçuyormuş Gibi Hissetmenizi Sağlıyor
Küçük helikopter, Jezero Deltası'ndaki Perseverance'a yavaş yavaş yetişiyor.

NASA'nın Mars helikopteri Ingenuity, Jezero Krateri kışı yaşarken toz, dondurucu soğuklar ve düşük güç nedeniyle iki aylık bir aradan sonra ilk uçuşunu kısa süre önce gerçekleştirdi. Kısa bir uçuş olmasına rağmen, Ingenuity'nin Mars'taki 31. uçuşunu işaretledi ve Marscopter tarafından çekilen yeni renkli görüntüler, onunla birlikte uçuyormuş gibi hissetmenizi sağlıyor.

Uçuş, Mars kışından sonra, Ingenuity'nin keşfetmekte olduğu antik nehir deltasında Perseverance'a katılma yolunda ilerlerken hala iyi çalıştığını göstermek içindi.

Şimdi, çekilen görüntülerin bazıları, Martian Dennis adını kullanan, Dünya'daki Perseverance ekibinin bir üyesi tarafından işlendi ve paylaşıldı. Renklendirilmiş görüntüler, gezegenin yüzeyinden 10 metre yukarıda olmanın ve ufka bakmanın gerçekten nasıl bir şey olduğunu gösteriyor.

Tweet linki.

 

Uçuş planında bildirildiği üzere, Ingenuity 55.6 saniyede yaklaşık 97 metre hareket etti ve saniyede 4.75 metrelik bir son hıza ulaştı. Helikopter beş uçuşu tamamlamak üzere tasarlanmıştı. Şu anda 7 kilometreden fazla uçtu ve havada neredeyse bir saat geçirdi.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum