Titanik'in Enkazının Şimdiye Kadarki En Yüksek Kalite Görüntüleri Çekildi
Titanik'in Enkazının Şimdiye Kadarki En Yüksek Kalite Görüntüleri Çekildi

Bir keşif ekibi, 1912'de ilk seferi sırasında batan ikonik yolcu gemisi Titanik'in en kaliteli görüntülerini yakaladı.

OceanGate Expeditions başkanı Stockton Rush, dünyanın ilk ve tek sualtı enkazının 8K videosu olan görüntülerin, deniz arkeologlarının Titanik'in çürüme oranını daha fazla incelemesine yardımcı olacak "şaşırtıcı ayrıntıları" gösterdiğini söyledi.

Ayrıca, bir basın açıklamasına göre, bu görüntüler bilim insanlarının yaklaşık 3800 metre derinlikte bulunan gemi enkazında ve çevresinde gelişen deniz yaşamını belirlemesini destekleyecek.

 

 

Titanic 2022 Expedition ekibinin görüntüleri, uzmanların lüks yolcu gemisi hakkında şaşırtıcı yeni ayrıntıları belirlemesine yol açtı.

OceanGate Expeditions Titanik uzmanı Rory Golden, basın açıklamasına göre, "Örneğin, çapa üreticisi Noah Hingley & Sons Ltd.'nin adını iskeledeki çapa üzerinde hiç görmemiştim" dedi.

Golden, "On yıllardır enkazı inceliyorum ve birden fazla dalışı tamamladım ve bu düzeyde ayrıntıyı bu kadar net gösteren başka bir görüntü gördüğümü hatırlamıyorum," diye devam etti.

Atlantik'in ortasında bir buzdağına çarptığında Titanik'teki 2.240 yolcu ve mürettebattan 1.500'den fazlası hayatını kaybetti.

Raporlar, muhtemelen saatte yaklaşık 30 mil hızla seyahat eden pruva bölümünün okyanus tabanına ulaşmasının yaklaşık altı dakika sürdüğünü iddia etti.

Kuzey İrlanda, Belfast'taki Harland & Wolff tersanesinde inşa edilen 882,5 fit uzunluğundaki gösterişli Titanic, şimdiye kadarki en büyük gemiydi. Britannica.com, pruvanın kırılması durumunda kapatılabilen ve batmaz olarak kabul edilen bir dizi bölme kapısı ile inşa edildiğini söyledi.

Fotoğraf: 2022 keşif gezisi görüntülerinin geliştirilmiş ekran görüntüsü, okyanus tabanına düşen tek uçlu bir kazanı gösteriyor. (OceanGate Seferleri)

15 tonluk bir çapa yerleştirmek için kullanılan vinç ve geminin şu anda çöken ana direğine orijinal olarak takılan bir kelepçe de dâhil olmak üzere diğer ayrıntılar görüntülerde görülebiliyor.

Basın açıklamasına göre, deneyimli bir Titanik dalgıcı olan PH Nargeolet, "Videonun ilerleyen kısımlarında, korkuluğun iç kısmında üç yuvarlak yapı görüyorsunuz" dedi.

"Bunlar, Titanik limandayken gemiyi rıhtıma sabitlemek için rıhtım halatlarını kıyıdaki direklere bağlamak için kullanılan üçlü pervazlar."

Görüntüler ayrıca lazer ölçekleme sisteminden gelen küçük yeşil ışıkları da gösteriyor; bu, keşif ekibinin kameralar ve Titan denizaltısının ana görüş penceresi aracılığıyla görüntüledikleri nesnelerin boyutunu hesaplamasını sağladı.

Gemide beş mürettebat bulunan Titan, dünyanın tek derin dalış karbon fiber denizaltısıdır. Bir OceanGate Expeditions sözcüsü Insider'a organizasyonun NASA ile birlikte onu tasarlamak için çalıştığını söyledi.

2022 Titanic Expedition'ın tamamlanmasıyla OceanGate Expeditions, batığa yapılacak bir sonraki geziyi şimdiden planlıyor. 2023 yılının Mayıs ayında başlayacak ve yeni çekimler yapacak.

Bu makale ilk olarak Business Insider tarafından yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum