Ingenuity ile Mars'ta Kalkış Videosu Rekor Uçuşu Gösteriyor
Ingenuity ile Mars'ta Kalkış Videosu Rekor Uçuşu Gösteriyor

Şu anda Mars'ta bir parti var ve Ingenuity Kızıl Gezegende rekor bir uçuş gerçekleştirken gezegenin tüm rotor uçakları (bir adet) kutlama yapıyor. Her zamankinden daha hızlı ve daha uzağa uçan gözüpek helikopter (yakın zamanda uzaydan görülen) geriye bir video gönderdi, böylece biz Dünyalılar Mars yüzeyinden fırlamanın nasıl göründüğünü deneyimleyebiliriz.

NASA'nın Güney Kaliforniya'daki Jet İtki Laboratuvarı’da Ingenuity ekibi başkanı Teddy Tzanetos, "Rekor kıran uçuşumuzda, Ingenuity'nin aşağıya bakan navigasyon kamerası Mars yüzeyinin 10 metre üzerinde saatte 19.3 km hızla süzülmenin nasıl bir his olduğuna dair nefes kesici bir algı sağladı." dedi bir açıklamada.

Ingenuity 10 metre irtifaya yükseldi ve güneybatıya doğru ilerlerken maksimum hızına üç saniye içinde ulaştı. İnişe uygun düz, niteliksiz bir araziye ulaşmadan önce, aşağıdaki Mars manzarasındaki dikkate değer yerler arasında bir dizi kum dalgalanması ve ardından kayalık alanlar yer alıyor.

Ingenuity'nin Mars'taki en hızlı uçuşu olmasına rağmen gerçek zamanlı hız  videoda gösterilenden yaklaşık beş kat daha yavaştı - hızlandırılan video 161.3 saniyelik toplam uçuş süresini 35 saniyenin altına düşürdü. O sırada, saniyede yaklaşık 5,5 metre hızla, Mars'ta 704 metre süzülür; bu, Dünya’da bir Amerikan timsahının yüzme hızının iki katı kadardır.

 

https://www.youtube.com/watch?v=wMnOo2zcjXA&t=51s

https://www.youtube.com/watch?v=thk4Rha-fTk

 

Rekor kıran uçuş 8 Nisan'da gerçekleşti, Ingenuity'nin Nisan 2021'de Mars'ta ilk kalkışından bu yana neredeyse bir yıl içindeki 25. uçuşu oldu. Öyleyse kutlayacak çok şey var - ancak Ingenuity şimdi 29. uçuşuna hazırlanırken yapılacak çok iş var.

Uzaktan kumandalı bir araç gibi görünse de bu uçuşlar aslında Ingenuity tarafından otonom olarak gerçekleştiriliyor. Ancak, uçuş planı JPL'deki "pilotlar" tarafından tasarlanır ve Perseverance Mars keşif aracına gönderilip ardından Ingenuity helikopterine iletir.

Havadayken, Ingenuity hem arazi hem de uçuş ilerlemesini gözlemek ve karşılık vermek için yerleşik sensörlerini ve uçuş bilgisayarını kullanabilir. Son zamanlarda gücüyle ilgili küçük bir problem helikopterin görev kontrol ile temasını kesti ancak güneş enerjisi dizisi yeniden şarj olurken, herkesin en sevdiği Mars helikopterinden bunun gibi daha fazla görüntü bekleyebiliriz.

İyi yolculuklar, Ingenuity.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum